SOUTĚŽ: Vůdcové, myslitelé, hrdinové. Vyhrajte sbírku esejů amerického novináře Waltera Isaacsona

Hledání geniality v esejích Waltera Isaacsona. Tak zní podtitul nové sbírky textů, ve kterých se novinář a oceňovaný životopisec zamýšlí nad tím, co se všichni můžeme naučit od osobností jako Benjamin Franklin, Albert Einstein, Bill Gates, Henry Kissinger, Ronald Reagan, Michail Gorbačov, Hillary a Bill Clintonovi nebo Madeleine Albrightová. O knihu Vůdcové, myslitelé, hrdinové si můžete tento týden zahrát v soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž New Orleans (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký novinář a životopisec Walter Isaacson (foto z roku 2012) | Foto: Fred Prouser | Zdroj: Reuters

„Jako novinář jsem zjistil, že na světě žije mnoho chytrých lidí. Vlastně je jich dvanáct do tuctu a často za mnoho nestojí,“ píše Isaacson v předmluvě své knihy. „Ti výjimeční se navíc vyznačují představivostí či kreativitou, schopností udělat mentální skok a vidět věci jinak.“

Jak přiznává, poprvé se začal zaobírat tím, co je to vlastně tvůrčí génius, když pracoval na biografii Benjamina Franklina.

Obálka knihy Vůdcové, myslitelé, hrdinové od Waltera Isaacsona | Zdroj: Nakladatelství Práh

„Franklin nebyl nejchytřejším z otců zakladatelů. Neměl podle mě takové analytické schopnosti jako Hamilton, ani filozofickou hloubku jako Madison. Ale právě to mě přivedlo k zamyšlení,“ vysvětluje v úvodu, který v roce 2020 sepsal pro české vydání knihy.

Tehdy podle svých slov začal chápat, že tvořivost či kreativita nejsou totéž co mimořádná chytrost. Za vyvrcholení celé své práce, svých předchozích knih a esejí na toto téma, přitom považuje životopis Leonarda da Vinciho, který vyšel předloni také v českém překladu.

„Leonardo byl génius, ale nejen proto, že byl chytrý. Byl především ztělesněním univerzální mysli, člověkem, který se zajímal o víc věcí než kdokoliv jiný v dějinách,“ uzavírá Isaacson.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Kniha Vůdcové, myslitelé, hrdinové je ale svým způsobem také Isaacsonovým memoárem. Vysvětluje v ní třeba to, proč se rozhodl stát spisovatelem, řeší, s jakými nástrahami digitálního věku se musí vypořádat moderní žurnalistika, a skládá láskyplný hold svému rodnému městu New Orleans, které v srpnu 2005 zdevastoval hurikán Katrina.

Walter Isaacson přednáší historii na Tulanově univerzitě v New Orleansu, v minulosti byl také generálním ředitelem Aspenského institutu humanitních studií, vedl CNN nebo jako šéfredaktor stál v čele časopisu Time.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Vůdcové, myslitelé, hrdinové, napište nám až do tohoto pátku 27. listopadu do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

V českém překladu vyšel také Isaacsonův životopis jedné z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu přelomu tisíciletí. O kterém americkém inovátorovi je řeč?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme