SOUTĚŽ: Vlakem zmizelou zemí po stopách osudové lásky. Vyhrajte Winterbergovu poslední cestu

Takhle o dějinách střední Evropy ještě nikdo nevyprávěl. V pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz si tento týden můžete zahrát o český překlad Winterbergovy poslední cesty, románu oblíbeného spisovatele, scenáristy a divadelníka Jaroslava Rudiše.

Knižní soutěž Vlak Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Rudiš: Winterbergova poslední cesta

Jaroslav Rudiš: Winterbergova poslední cesta | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

„Mým srdcem prochází bitva u Hradce Králové,“ říká v úvodu knihy Wenzel Winterberg, zatímco si skrz zamlžené okno vlaku prohlíží zasněženou českou krajinu. „Bitva u Hradce Králové je začátkem mého konce.“

Vypravěčem příběhu je Jan Kraus, pečovatel z Vimperka, který se v Berlíně stará o umírající. Jedním z nich je Winterberg, liberecký rodák, stejně starý jako tamní krematorium i samotné Československo.

Téměř stoletý muž, který trpí „záchvaty historie“, celý život pracoval jako tramvaják a nikdy nestudoval, ale přesto toho ví mnoho o dějinách. Jednoho dne Krause požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého bedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913. Putují po stopách Winterbergovy dávné lásky Lenky, která se ztratila na začátku poslední války. Venku je zima a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy.

Rudiš v rozhovoru pro Radiožurnál přiznal, že původně chtěl napsat dvě knížky: jednu o muži posedlém dějinami střední Evropy, druhou na téma péče o umírající.

„V autobuse z Prahy do Norimberka jsem poslouchal dvě ženy, které se starají o vážně nemocné. Vyprávěly si, jak to probíhá, měly svérázný jazyk s ironickým odstupem,“ vzpomíná spisovatel.

„Říkal jsem si, že péče o umírající je velké téma, proto jsem to posunul: Winterberg umírá, ale zjeví se ošetřovatel z Vimperku. Propojil jsem dva příběhy dohromady. Odcházení a zároveň loučení s dějinami střední Evropy,“ dodává s tím, že stejně jako Winterberg svou poslední knihu z velké části psal ve vlaku. „Chtěl jsem, aby to bylo cítit, aby čtenář s knihou cestoval.“

Sbližuje národy Čechů a Němců. Český spisovatel Rudiš získal záslužný řád od německého prezidenta

Číst článek

Jaroslav Rudiš, původním povoláním učitel a novinář, debutoval v roce 2002 románem Nebe pod Berlínem, za nějž získal Cenu Jiřího Ortena. V češtině následovaly tři další romány (Grandhotel, Potichu, Konec punku v Helsinkách) a dvě novely (Národní třída, Český ráj). S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil kultovní komiks Alois Nebel, podle kterého byl v roce 2011 natočen animovaný film.

Žije v Česku a Německu. V němčině napsal grafický román Noční chodci (Nachtgestalten), na němž spolupracoval s rakouským ilustrátorem Nicolasem Mahlerem. Letos v říjnu Rudišovi vyšla Příručka pro cestování vlakem (Gebrauchsanweisung fürs Zugreisen).

„Mám němčinu rád. Dlouho žiju mezi oběma jazyky. Tato vícejazyčnost, kterou jsme ztratili, patřila ke střední Evropě. Je pro mě důležité, že jsem ji získal. Němčina je dost hudební jazyk a můžete si s ním dobře hrát,“ vysvětluje Rudiš svůj vztah k německému jazyku.

Za Winterbergovu poslední cestu byl v roce 2019 nominován na cenu Lipského knižního festivalu. O rok později za ni obdržel ocenění Chamisso-Preis/Hellerau, letos pak nejen za ni převzal Záslužný řád Spolkové republiky Německo za přínos ke sbližování Čechů a Němců.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier o Rudišovi prohlásil, že „neúnavně bojuje proti nedostatku povědomí o historii, který jak říká, usnadňuje populistům rozsévání nenávisti a sváru“ a že k jeho tématům patří „prorážení cest, stavění mostů a překonávání hranic“.

Román Winterbergova poslední cesta vydalo v českém překladu Michaely Škultéty nakladatelství Labyrint. „Winterberg používá velmi divná slova, což byla pro překladatelku velká výzva,“ podotýká Rudiš.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Winterbergova poslední cesta, napište nám až do tohoto pátku 19. listopadu do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Spolu s Rudišem letos ocenil německý prezident mimo jiné i jednoho německého cellistu. Jak zní jeho jméno?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme