SOUTĚŽ: Ať žijou mikrouti. Vyhrajte novou knihu psychiatra Radkina Honzáka

Známý psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog Radkin Honzák vypráví ve své nové knize Ať žijou mikrouti celkem nezvyklý příběh. Týká se totiž lidských střev. Jeho psaná biologická přednáška, které nechybí Honzákův charakteristický humor a nadhled, zavede čtenáře mezi mikroby. Dojde přitom i na nepovinnou kapitolu o trpaslíkových teoriích.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Ať žijou mikrouti autora Radkina Honzáka | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

„Celá ta spletitá klikatá hadice je de facto roura vedená od úst ke konci, který se také jmenuje konečník.“ Tak se psychiatr Radkin Honzák vyslovuje o trávicím ústrojí a s podobným humorem se věnuje i nemocem, které mohou potrápit lidské tělo. 

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Už Hippokrates tvrdil, že všechny nemoci začínají ve střevech. A Radkin Honzák k tomu namítá, že akorát blbost začíná v hlavě. 

Prostředí lidských střev obývá 100 bilionů bakterií. Ty spolu s nervovým pletením a imunitním systémem tvoří řídicí centrum nazývané střevní mozek, který se podílí na fungování metabolismu, imunity a dalších řídicích procesech.

RADKIN HONZÁK

Radkin Honzák je ambulantní psychiatr, sekundární lékař v Bohnicích, vysokoškolský pedagog a publicista. Je autor odborných i populárních článků na téma duševních poruch a nemocí a také řady knih o depresi, syndromu vyhoření nebo komunikaci mezi lékaři a pacienty.

Známý český psychiatr svou nejnovější publikaci nazývá „z malé části původní – jinak vesměs opsané – veledílo o střevním mikrobiomu a nejen o něm“. Poutavým jazykem a humorem sobě vlastním se v ní zabývá tím, jak mikroorganismy ve střevech ovlivňují naše chování nebo třeba jestli existuje nějaká spojitost mezi nimi a obezitou. Čtenářům nabízí i praktické rady, jak je udržovat spokojené, aby – jak tvrdí – „pracovali pro naše dobro“.

Pojem mikrouti z názvu knihy přitom Honzák přičítá spolužákovi, který ho údajně „přinesl do jeho života“. Jak ale psychiatr sám v předmluvě přiznává, správně jsou to mikroby neboli malé živoly, ke kterým se už od konce 19. století řadí bakterie, plísně, kvasinky, viry a paraziti. 

V originálním pojetí biologického výkladu nechybí autorské ilustrace, slovníček méně známých pojmů, sbírka citátů, narážky na vědecké publikace ani popkulturní odkazy.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Ať žijou mikrouti, napište nám až do tohoto pátku, 1. února, do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku: 

Co jsou to mikrouti?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech. 

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme