Akademie stojí za udělením Nobelovy ceny pro Handkeho. Spisovatel podle ní zločiny Srbů odsoudil

Švédská akademie ve čtvrtečním článku v listu Dagens Nyheter obhajovala své rozhodnutí udělit Nobelovu cenu za literaturu za letošní rok kontroverznímu rakouskému spisovateli Peteru Handkemu, který je známý svými prosrbskými postoji. Handke podle šéfa akademie Matse Malma v minulosti vystoupil s provokativními výroky, nikdy ale nepodporoval krveprolévání.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laureát Nobelovy ceny za literaturu Peter Handke. | Foto: zuz/mjb | Zdroj: Reuters

Udělení Nobelovy ceny za literaturu za letošní rok vyvolalo kritiku, mimo jiné od přeživších masakru ve Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky v roce 1995 povraždily 8000 muslimských chlapců a mužů. Přeživší událostí ve Srebrenici, které mezinárodní justice označila za akt genocidy, vyzvali minulý týden Švédskou akademii, aby Nobelovu cenu Handkemu odebrala.

Handke byl odpůrcem leteckých útoků NATO na Srbsko během kosovské války na konci 90. let a v roce 2006 řečnil na pohřbu srbského vůdce Slobodana Miloševiče, jehož byl velkým podporovatelem. Sympatie vyjádřil i válečným zločincům Ratku Mladičovi a Radovanu Karadžičovi.

Odsouzení masakru

Šéf Švédské akademie Mats Malm v článku, který ve čtvrtek otiskl švédský deník Dagens Nyheter, připustil, že Handke v minulosti pronesl „provokativní, nevhodné a nejasné politické výroky“, nikdy ale podle něj neopěvoval krveprolévání a srebrenický masakr otevřeně odsoudil.

„Švédská akademie neshledala na jeho tvorbě nic, co by představovalo útok na občanskou společnost či na respektování rovnosti všech lidí,“ dodal.

Nobelovu cenu za literaturu získali polská spisovatelka Olga Tokarczuková a Rakušan Peter Handke

Číst článek

Akademie přitom citovala článek publikovaný v roce 2006 v německém listu Süddeutsche Zeitung, ve kterém Handke uvedl, že srebrenický masakr byl nejhorším zločinem proti lidskosti v Evropě od druhé světové války.

Švédská akademie byla nucena odložit udělení Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 kvůli sexuálnímu skandálu, v němž byl manžel jedné z dřívějších členek této instituce odsouzen za znásilnění.

Albánský premiér Edi Rama akademii obvinil, že vyznamenáním Handkeho „snižuje hodnotu ocenění a noří se do dalšího skandálu, který poškodí její pověst na desítky let“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme