Maďarský zákon může vykázat ze škol Shakespeara, Sapfó nebo prokleté básníky, obávají se nakladatelé

Kvůli novému zákonu by mohly ze školní výuky v Maďarsku zmizet hry anglického klasika Williama Shakespeara nebo básně řecké antické autorky Sapfó, obávají se maďarští nakladatelé. Podle nadace Thomson Reuters Foundation rovněž upozorňují, že směrnice by mohly omezit prodej těchto děl v knihkupectvích. Reagují tak na maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje šíření materiálů zobrazujících homosexualitu nebo změnu pohlaví.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle asociace je nový zákon vágní a není jasné, jak se bude uplatňovat. Mohl by se dotknout čehokoliv – od inzerátů až po učebnice (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V žádném případě nesouhlasíme se zakrýváním pedofilie, která je zločinem, a ani sexuální orientace, což je základní lidské právo,“ uvedla tento týden v prohlášení asociace maďarských nakladatelů a knihkupců.

„Zákaz se může dotknout i několika mistrovských děl světové a maďarské literatury, včetně řady autorů, kteří jsou součástí učebního plánu na středních školách.“

Konkrétně zmínila například francouzské básníky Paula Verlaina, Arthura Rimbauda, německého prozaika Thomase Manna či francouzského romanopisce Marcela Prousta. Ze školních tříd by mohly být vykázány také verše o lásce osob stejného pohlaví v básních Sapfó nebo příběhy o oblékání oděvů opačného pohlaví v Shakespearových hrách, domnívá se organizace.

Knihou roku je Shakespearova Anglie od Martina Hilského. Ocenění v próze získalo dílo Tři kapitoly

Číst článek

Podle asociace je nový zákon vágní a není jasné, jak se bude uplatňovat. Mohl by se dotknout čehokoliv – od inzerátů až po učebnice. Zákon odsoudili také někteří učitelé.

„Jak můžete hovořit o násilí vůči homosexuálnímu studentovi, pokud nemůžete říct, že je normální být gayem?“ upozornil Szabolcs Kincse ze školských odborů PDSZ. „Jak máte chránit dítě proti šikaně?“ dodal.

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács na obecnou kritiku zákona reagoval prohlášením, že se kabinet nebude „omlouvat za ochranu dětí“, píše Thomson Reuters Foundation. A dodává, že na dotaz týkající se vyjasnění nového zákona vláda konzervativního premiéra Viktora Orbána zatím nereagovala.

Kontroverzní zákon

Maďarští poslanci v úterý schválili návrh zákona, který zakazuje šířit mezi mladými lidmi do 18 let materiály zobrazující nebo propagující homosexualitu a změnu pohlaví. Norma znemožňuje mimo jiné osvětu ve školách týkající se sexuálních menšin a aktivisté či skupiny na ochranu lidských práv ji vnímají jako diskriminační vůči komunitě LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Obsahuje také dodatky, které zakazují zobrazení jiné sexuální orientace než heterosexuální a změny pohlaví ve školních vzdělávacích programech nebo ve filmech a reklamách cílených na lidi mladší 18 let. Podle vlády je cílem zákazu „zdravý tělesný a duševní vývoj dětí“.

Máte zkušenost s LGBT, ptá se sociálních služeb ministerstvo. Hůle z Člověka v tísni to má za absurdní

Číst článek

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová označila nový maďarský zákon za znepokojivý a uvedla, že EK vyhodnocuje, zda směrnice neporušuje unijní právo. „Nikdo nesmí být diskriminován na základě sexuální orientace,“ uvedla šéfka komise.

Zákon ostře kritizovali aktivisté v Maďarsku i v zahraničí a přirovnávají ho k ruské právní normě, která v roce 2013 zakázala „propagaci netradičních sexuálních vztahů“ mezi nezletilými. V pondělí proti němu protestovaly před budovou maďarského parlamentu tisíce lidí.

Je to zatím poslední krok Orbánovy vládnoucí nacionalistické strany Fidesz v oslovování konzervativců před volbami, které jsou plánovány na příští rok, podotýká Thomson Reuters Foundation. Připomíná, že vláda v nedávné minulosti zakázala adopce dětí homosexuálními páry anebo změny údajů o pohlaví v osobních dokladech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme