V Madridu poprvé vystaví vzácný rukopis eposu Píseň o Cidovi, pochází ze 14. století

Španělská národní knihovna vystaví poprvé v historii jediný známý dochovaný rukopis hrdinského eposu Píseň o Cidovi, který je označován za první velké dílo španělské literatury.

Madrid Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rukopis má 74 stran a chybí mu jen tři listy. | Foto: Per Abbat (copista) | Zdroj: Wikipedia Commons

Podle agentury EFE si veřejnost bude moci tento opis původně ústně předávaného příběhu, pořízený zřejmě začátkem 14. století, prohlédnout od středy na výstavě v národní knihovně v Madridu, a to pouze po dobu dvou týdnů. Poté bude vzácný rukopis na výstavě, která potrvá do září, nahrazen kopií.

Tisíce zmizelých dokumentů a dopis od ženy. Německo předá Izraeli část pozůstalosti Kafkova přítele Maxe Broda

Číst článek

Píseň o Cidovi vypráví příběh kastilského rytíře Rodriga Díaze de Vivar, přezdívaného Cid, který žil v 11. století a je považován za národního hrdinu. Proslavil se řadou vítězných bitev nad arabskými dobyvateli, kteří ovládali území na Pyrenejském poloostrově od 8. století až do roku 1492.

Rukopis, který bude v knihovně nyní vystaven, se dochoval téměř kompletní. Má 74 stran a chybí mu jen tři listy. Podle španělského znalce středověké literatury Ramóna Menéndeze Pidala byl pořízen začátkem 14. století. Právě u příležitosti 150. výročí narození tohoto historika a filologa se výstava v Madridu koná, nazvaná je Dva Španělé v historii: Cid a Ramón Menéndez Pidal.

Španělská národní knihovna má tento vzácný spis od roku 1960, kdy ho ministerstvu kultury darovala nadace Juana Marche, která ho získala od rodiny Pidalových.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme