Magnesia Litera: knihou roku Taberyho Opuštěná společnost. Próze vládne Josef Pánek

Ceny Magnesia Litera rozdány. Knihou roku 2018 je publikace šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho s názvem Opuštěná společnost. Objevem roku je kniha dalšího novináře Respektu Marka Švehly nazvaná Magor a jeho doba. Kategorii próza vyhrál Josef Pánek s románem Láska v době globálních klimatických změn.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery získal za svou publikaci Opuštěná společnost ocenění Magnesia Litera za knihu roku 2018

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery získal za svou publikaci Opuštěná společnost ocenění Magnesia Litera za knihu roku 2018 | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Knihou Opuštěná společnost zvítězila publicistika po třech letech, kdy hlavní cena patřila próze.

Musíme se přestat bát, že člověk s jiným názorem je civilizačním nebezpečím, říká Erik Tabery

Číst článek

Taberyho text má podtitul Česká cesta od Masaryka po Babiše a podle pořadatelů se v ní známý český novinář pokusil popsat nebezpečí, v nichž se tuzemská demokracie ocitla s „nalitím populismu do žil současných politických aktérů".

Šéfredaktor týdeníku Respekt řekl, že knihu napsal, protože si přál, aby společnost nebyla úplně opuštěná. Snažil se najít inspiraci, v minulosti je podle něho mnoho lidí, kteří nám předávají svou zkušenost.

Nejlepší tuzemská próza roku je podle porotců stylově i tematicky svébytná, protože je nezávislá na současných literárních trendech. Dotýká se sice většiny aktuálních témat, jako jsou xenofobie, rasismus a další globální jevy, ale dělá to s noblesou, humorem i s jistým dacanstvím blízkým Hrabalovi, Haškovi či Demlovi, uvedla porota.

V Respektu pracuje i autor další oceněné knihy Marek Švehla. Jeho publikace Magor a jeho doba dostala cenu v kategorii objev roku. Na sklonku loňského roku se stala Knihou roku v tradiční anketě Lidových novin.

Téměř sedmisetstránková kniha se nesoustřeďuje jen na život Ivana Martina Jirouse, ale objasňuje i vznik fenoménu podzemní kultury, undergroundu a politické situace zkoumaného období.

Magnesia Litera 2018

 • Kniha roku - Erik Tabery: Opuštěná společnost (Paseka)
 • Litera za prózu - Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn (Argo)
 • Litera za poezii - Milan Děžinský: Obcházení ostrova (Host)
 • Litera za knihu pro děti a mládež - František Tichý: Transport za věčnost (Baobab)
 • Litera za naučnou literaturu - Lucie Skřivánková, Rostislav Švácha a kol: Paneláci 1,2 (Uměleckoprůmyslové museum)
 • Litera za nakladatelský čin - Liber Viaticus Jana ze Středy (Academia/Národní muzeum)
 • Litera za překladovou knihu - Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (z irštiny přeložil Radvan Markus, Argo)
 • Litera za publicistiku - Patrik Ouředník: Antialkorán aneb nejasný svět T. H. (Volvox Globator)
 • Litera pro objev roku - Marek Švehla: Magor a jeho doba (Torst)
 • Cena čtenářů - Ota Kars: Jmenuju se Tomáš (Mladá fronta)
 • Blog roku - Felix Kulpa: Tisíckráte

Z publicistiky porota vybrala jako nejlepší soubor čtyř esejů Patrika Ouředníka na téma islamismu s názvem Antialkorán aneb nejasný svět T. H.; vznik jednoho z nich podnítil Tomáš Halík svým výkladem džihádistického atentátu proti pařížským karikaturistům v roce 2015.

Cenu za knížku pro děti dostal František Tichý a jeho Transport za věčnost, který popisuje sílu nerozlučného klukovského přátelství v době protektorátu, jež se rozvíjí bez ohledu na zákazy, bariéry a zdi terezínského ghetta, na hranice života a smrti. Literu za poezii získal Milan Děžinský se svou sbírkou Obcházení ostrova.

V jednotlivých kategoriích většinou hlasují pětičlenné odborné poroty, pro hlavní cenu Knihu roku hlasovalo 183 lidí z knižní branže.

Pro Blog roku hlasovalo 5680 čtenářů, kteří vybrali Tisíckráte.cz, za nímž stojí společenství autorů publikujících pod pseudonymem Felix Kulpa. Glosují aktuální dění, vytvářejí zábavné fake news, čímž reagují na vzmach dezinformačních serverů a vlídně satirickou formou nastavují zrcadlo církevnímu konzervativismu i předsudky obtěžkané sekulární veřejnosti".

Čtenáři, kterých se do hlasování zapojilo 9320, vybrali jako nejlepší knihu životopis herce Tomáše Holého od Oty Karse Jmenuju se Tomáš.

Vedle tradičních kategorií s jejich porotami se letos vybírala také Kniha století, v ní prokázali podobný vkus odborníci i běžní čtenáři. U obou skupin bodoval Haškův Švejk, odborná veřejnost vybrala ještě Hrabalovu knihu Obsluhoval jsem anglického krále a Bylo nás pět Karla Poláčka, laici Jirotkova Saturnina a knihu Divadlo Járy Cimrmana z roku 1987.

Spor o Topola

Na letošní ceny Magnesia Litera se obrátila pozornost ještě před vyhlášením cen. V médiích i na sociálních sítích se totiž řešil spor mezi porotci, který se týkal románu Citlivý člověk Jáchyma Topola. Jeho dílo se nakonec rozhodli nenominovat a v diskusích se okamžitě objevily reakce, že by se Litera měla zrušit a že porota není odborná.

„Je jasné, že když se v porotě sejde pět lidí s odlišným literárním vkusem nebo pohledem na věc, tak se při výběru nominovaných knih vždycky dojde k nějaké konfliktní situaci. Tentokrát to bylo kolem Jáchyma Topola. Ukázalo se, že v porotě není dostatek lidí, kteří by tu knihu považovali v českém kontextu za výjimečnou,“ vysvětlil pro server iROZHLAS.cz předseda poroty Petr Fischer.

Novinář Respektu Marek Švehla získal s knihou Magor a jeho doba cenu Litera pro objev roku | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Josef Pánek získal s knihou Láska v době globálních klimatických změn ocenění Litera za prózu | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme