Nejlepší knihou za 50 let Man Bookerovy ceny je Anglický pacient. Příběh lásky a zrady za války

Absolutním vítězem za padesát let udílení prestižní mezinárodní Man Bookerovy literární ceny se stal román Anglický pacient spisovatele Michaela Ondaatjeho, příběh lásky a zrady zasazený do posledních dnů druhé světové války. Oznámili to v neděli organizátoři u příležitosti padesátého výročí této ceny.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský autor indického původu Michael Ondaatje, který mimo jiné napsal knihu Anglický pacient | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Anglický pacient zvítězil v online hlasování nad dalšími čtyřmi romány, každý z nich reprezentovaů jedno z pěti desetiletí.

Tvorba inspirovaná Bowiem, tancem i lidskými příběhy. Nahlédněte do pracovny spisovatelky Markéty Pilátové

Číst článek

Kniha Ve svobodném státě autora indického původu V. S. Naipaula zastupovala sedmdesátá léta, Měsíční tygr Penelopy Livelyové osmdesátá léta a toto století reprezentovaly sága Wolf Hall od Hilary Mantelové a Lincoln in the Bardo od George Saunderse.

Ondaatjeho kniha Anglický pacient získala Man Bookerovu cenu v roce 1992. K popularitě příběhu pomohla devítioscarová filmová adaptace z roku 1996, kde hlavní role ztvárnili Ralph Fiennes a Juliette Binocheová.

Podle jedné z porotkyň román spojuje mimořádný jazyk, přesvědčivé postavy, zápletku s tajemstvím a pochopení války, nacionalismu a identity.

Spisovatel prohlásil, že ani na vteřinu nevěří, že jeho kniha byla nejlepší a vzdal hold režisérovi filmu Anthonymu Minghellaovi. „Mám podezření, že má s výsledkem hlasování něco společného," řekl Ondaatje.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, je udělována od roku 1969 britskými novináři, vydavateli, literárními kritiky a jinými osobnostmi. Původně byla určena jen pro autory z Británie, Irska a zemí Britského společenství národů, od roku 2014 ji může získat jakýkoliv román původně napsaný v angličtině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme