Margaret Atwoodová a Bernardine Evaristová si odnášejí prestižní Man Bookerovu cenu

Hned dvě ceny v pondělí večer udělila porota prestižní Man Booker Prize. Cena, spojená s odměnou 50 tisíc liber, putuje ke Kanaďance Margaret Atwoodové a Britce Bernardine Evaristové. Komentář k čerstvým laureátkám v Mozaice poskytla amerikanistka Hana Ulmanová.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Margaret Atwoodová a Bernardine Evaristová s knižní cenou Booker Prize | Zdroj: Profimedia

To, že letos porot (v níž tradičně zasedají nejen spisovatelé a spisovatelky, literární kritici a akademici, ale také básníci, politici, novináři a umělci a umělkyně jiného druhu) ocenila dvě autorky, okomentovala Hana Ulmanová slovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Margaret Atwoodová a Bernardine Evaristová si odnášejí prestižní Bookerovu cenu

„Je to porušení pravidel, od roku 1992, kdy naposledy získali cenu společně dva autoři, se nadace rozhodla, že příště už to tak být nesmí. Potom se totiž podle jejich názoru ani jednomu dílu nevěnuje náležitá pozornost.“

„Porotci letos vyjednávali pět hodin, ve finále pak řekli, že se jinak rozhodnout nemohli. Obě oceněná díla totiž zpracovávají společensky stejně důležitou látku a jsou stejně literárně kvalitní.“

Pestrost národů, ras i stylů

Letos se mezi finalisty dostali také světoznámý romanopisec Salman Rushdie, Nigerijec Chigozie Obioma, Američanka Lucy Ellmannová a turecko-britská autorka Elif Shafaková. „Zajímavé je, že na shortlistu se letos nedostalo ani jedno dílo tzv. bílého muže,“ poznamenává Ulmanová.

Kniha, na kterou se čekalo 34 let. Margaret Atwoodová vydává pokračování románu Příběh služebnice

Číst článek

„Autoři a autorky se narodili v šesti různých zemích, čímž se ukazuje velká mezinárodní pestrost. Třeba Rushdie je jistě spisovatel světového formátu, ale jeho poslední díla jsou o něco slabší, o čemž svědčí i to, že už je do češtiny nepřekládá Pavel Dominik,“ dodala.

Kritika patriarchátu a totalit

Pro 79letou Atwoodovou je to již druhá Bookerova cena, tu první získala v roce 2000 za román Slepý vrah. Letos ji porota ocenila za román The Testaments, který je pokračováním populárního Příběhu služebnice, podle nějž byl natočený stejnojmenný seriál. Kanadská autorka byla nominovaná už pošesté.

„Její příběh není jen pokračováním slavného Příběhu služebnice, ale ukazuje, jak režim začíná hnít zevnitř, což je pro nás s naším bývalým socialistickým režimem paralela velmi lákavá,“ vysvětluje amerikanistka.

Životy černých britských žen

Šedesátiletá Londýňanka s nigerijskými kořeny Evaristová literární ocenění získala za román Girl, Woman, Other (Dívka, žena, někdo další), v níž se proplétají příběhy dvanácti převážně ženských postav.

„Evaristová je autorkou, která chce být čtena nahlas. Ve své próze zpracovává životy černých britských žen, ale zpochybňuje jedno každé kritérium: protože kdo je dnes černý, kdo je dnes žena a kdo je dnes vlastně Brit?“ uzavřela amerikanistka Hana Ulmanová na konto Man Bookerovy ceny, určené pro spisovatele z Británie, Irska a zemí britského Společenství. Američanům se cena otevřela v roce 2014.

Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme