Zemřel mexický spisovatel Sergio Pitol. V 80. letech byl velvyslancem v Československu

Ve věku 85 let zemřel v Mexiku spisovatel, překladatel a diplomat Sergio Pitol. Informovala o tom španělská agentura Europa Press s odvoláním na mexické ministerstvo kultury. Pitol byl autorem řady románů, povídkových knih a esejí a překládal z mnoha jazyků, včetně maďarštiny, polštiny, angličtiny či ruštiny. V 80. letech působil jako mexický velvyslanec v tehdejším Československu.

Mexico Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mexický spisovatel Sergio Pitol na archivním snímku | Zdroj: ČTK

Sergio Pitol, který ovládal sedm jazyků, s nadsázkou říkával, že všechna jeho díla jsou autobiografická. Zážitků měl pro ně jistě dost. Narodil se 18. března 1933 v mexickém města Puebla. Už v dětství mu zemřeli oba rodiče a pak ho vychovávala babička. Jako dítě onemocněl malárií, která ho upoutala na lůžko, takže už jako malý přečetl řadu autorů klasické literatury, včetně Franze Kafky.

Pitol vystudoval práva a literaturu, kterou poté vyučoval. V roce 1960 vstoupil do diplomatických služeb a posléze působil jako kulturní atašé v Římě, Bělehradě, Varšavě, Paříži, Pekingu, Moskvě, Budapešti či Barceloně. V letech 1982 až 1987 byl mexickým velvyslancem v Československu.

V roce 2005 dostal Pitol nejprestižnější literární ocenění ve španělsky mluvícím světě - Cenu Miguela de Cervantese, kterou uděluje španělské ministerstvo kulturu a předává ji španělský král.

Pitol přeložil do španělštiny díla řady klasických autorů, z anglických například Jane Austenovou či Lewise Carrolla, z ruštiny si vybral mimo jiné díla Antona Pavloviče Čechova nebo Vladimira Nabokova.

Česky vyšla v roce 2010 Pitolova kniha esejů Umění fugy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme