Národní knihovna si z londýnské aukce odvezla modlitební knihu. Za vzácný rukopis zaplatila 148 tisíc

Česká Národní knihovna vydražila na aukci v Londýně modlitební knihu z roku 1655. Za vzácný rukopis, který sloužil také jako památník, zaplatila 148 tisíc korun. Informovala o tom v úterý mluvčí knihovny Irena Maňáková. Knížku nabízela londýnská aukční síň Dreweatts and Bloomsbury Auctions.

Londýn/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna si z londýnské aukce odvezla modlitební knihu | Zdroj: Národní knihovna

„Obecně není na trhu příliš modlitebních knih z tohoto období,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

„Co činí tento rukopis vzácným, je také fakt, že se jedná o protestantskou modlitební knihu a těch je oproti těm katolickým velmi málo. Důležitým faktorem byl také původ Anny Kateřiny Karbanové, která pocházela z českého království a české rodiny,“ doplnil.

Nahrávka dosud neznámé písně 'Brouka' Harrisona se v Londýně vydražila za víc než dva miliony

Číst článek

Modlitební kniha byla zdobená malovanými erby Karbanů z Volšan a Kechellů z Hollensteinu. Patřila mladičké Anně Kateřině Karbanové z Volšan, dceři zámožného erbovního měšťana a radního Nového Města pražského Lukáše Karbana z Volšan.

Drobná kniha provázela Annu Kateřinu celým životem nejen jako kniha modlitební, ale plnila i důležitou osobní funkci. Byla zároveň Anniným památníkem. Jsou do ní vevázány verše jejích přítelkyň i zápisky svědčící o vděčnosti a lásce jejích nevlastních dětí, uvádí knihovna.

Vzhledem ke Karbanovu výraznému angažování během stavovského povstání v letech 1618 až 1620 byl po porážce stavů nejprve odsouzen k smrti, později byl trest zmírněn na doživotí.

Modlitební kniha z roku 1655, kterou vydražila Národní knihovna | Zdroj: Národní knihovna

Nakonec byl propuštěn na svobodu, ale jeho majetek byl částečně konfiskován včetně známého Faustova domu v Praze. Musel tedy odejít z českého království. S celou rodinou se uchýlil do saského Freibergu.

Anna Kateřina Karbanová se pravděpodobně narodila až v exilu z jeho druhého manželství s Johannou Kechelovou z Hollensteinu. Anna Kateřina se roku 1659 provdala za dvojnásobného vdovce Johanna Gastella (1611 až 1673), a stala se tak matkou šesti sirotků.

O jejím vztahu k nim svědčí modlitební knížka - synové Johann Georg, Johann August a Johann Gottlieb učinili při svém odchodu z domova v letech 1660, 1671 a 1673 do knihy zápisy svědčící o vděčnosti a lásce k nevlastní matce.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme