Evropští spisovatelé a netradiční místa. Projekt Noc literatury nabídne unikátní zážitek v 85 městech

Do projektu noc literatury se zapojilo přes 80 měst z 19 vybraných knih budou číst například Petr Stach a Daniela Kolářová, Jan Vlasák nebo Simona Babčáková a mnoho dalších herců.Co přesně zájemce čeká, popsala vedoucí projektu Adriana Krásová.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Jiráskově náměstí vytvořili živou knihovnu

Do projektu noc literatury se zapojilo 85 měst (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak se vybírají knihy do letošního 17. ročníku projektu?
Knihy vybíráme ve spolupráci s našimi partnery. To znamená s evropskými a kulturními instituty a také s kulturními odděleními evropských ambasád. Ve spolupráci s nakladateli a překladateli. 

Najednou stojíte na pevné zemi, mluví o transplantaci novinářka Kalenská. Napsala knihu rozhovorů

Číst článek

Vybírají se tituly, které jsou nové. Tedy knihy, ve kterých je současné vidění světa různých evropských autorů. 

Jsou to nové překlady, které jsou čerstvě, nebo nedávno vydané, anebo se jejich vydání teprve chystá. Z takových knih ukázky připravujeme.

Jak složité je z knih vybrat? Jak bohatý je výběr ze současné evropské literatury přeložené do češtiny? Pokud se nejedná o slavné jméno, tak nakladatelé asi často přemýšlejí, jestli knihu mají vydat? 
Samozřejmě jsou to renomovaní autoři, kteří jsou velmi dobře přijímaní v zemi odkud pocházejí. Jsou to autoři oceňovaní a velmi oceňované tituly, které na noci literatury předkládáme. 

Spisovatel Fulghum: Do Prahy nejezdím za ziskem, ale protože mi to činí potěšení. Češi zase jezdí za mnou

Číst článek

Snažíme se, aby byla nabídka pestrá, aby byli zastoupeni jak mladí autoři, tak ti starší, tak aby byla skutečně reflektována dnešní společnost z několika možných perspektiv. 

Důležité je, spíše než ukazovat všechny žánry, poskládat mozaiku tak, aby byly zastoupeny různé vypravěčské přístupy. 

Noc literatury se často koná na netradičních místech, která jsou letos ta nejzajímavější? 
Ano, my se snažíme vždy v oblasti, kde se čte, vybrat místa, která jsou pro tu oblast charakteristická nebo jsou něčím zvláštní a mohou být pro návštěvníky přitažlivá. 

Některá místa se na noc literatury otevřou veřejnosti jen na čtení. To je například palác Flóra, který v současné době patří VZP.

Snažíme se vždy sledovat nějakou zajímavou linku. Na Vinohradech jsou to architektonické realizace, rondokubistické stavby, které jsou pro kulturní Vinohrady velmi typické. 

Myslím si, že místa, která budou dnes pro čtení otevřená, jsou velmi zajímavá, přitažlivá a společně s tím textem a hereckou interpretací vznikne unikátní zážitek.

‚Obrovská pocta.‘ Česká spisovatelka Bianca Bellová vyhrála literární cenu v Británii

Číst článek

Číst se ale bude nejen v Praze, ale i v dalších 80 městech. Zvyšuje se rok od roku zájem? A kdo se může k noci literatury připojit?
Zájem se zvyšuje rok od roku. Letos to už není 80 ale dokonce 85 měst. Jsou to nejen knihovny, kulturní centra ale i divadla a kulturní spolky. Ty se hlásí během celého roku. Doufáme, že příští rok se dostaneme na číslo 100. 

My co projekt organizujeme tak každé zapojení velmi oceňujeme, protože i když je to třeba malá knihovna, malé místo, tak se do toho pustí s velkým nasazením. 

Kde se lidé dozvědí, kam mohou večer přijít?
Informace jsou dostupné na našich webových stránkách, kde jsou ke stažení brožurky, mapky a všechny podklady, které budou návštěvníci potřebovat. 

Věra Štechrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme