‚Miluju svou babičku víc než mladé dívky.‘ Cenu Jiřího Ortena letos získal Ondřej Macl

Laureátem Ceny Jiřího Ortena pro rok 2018 se stal Ondřej Macl za své dílo Miluju svou babičku víc než mladé dívky. Ocenění se předávalo již tradičně na slavnostním večeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy. Odborná porota vybírala vítěze ze tří finalistů, kam kromě Macla zařadila ještě prozaičku Lucii Faulerovou s jejím románem Lapači prachu a básnířku Emmu Kausc za sbírku Cykly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítěz 31. ročníku Ceny Jiřího Ortena Ondřej Macl | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Textem jsem navázal na diplomovou práci o lásce, s úmyslem učinit její závěry čtenářsky přístupnějšími. O babičce to být nemuselo; její čiperné lišáctví se ale šťastně setkalo s vypravěčovou bezmocí a jeho starou duší. Nechtěným kouzlem knížky je i to, že vzhledem ke staletému výročí vzniku Československa kombinuje češtinu se slovenštinou," popsal své dílo Ondřej Macl. Porota na něm nejvíce ocenila archetyp babičky, zachycený v invenční žánrové koláži, posílený o intelektuální hru.

Devětadvacetiletý Ondřej Macl studuje autorské herectví na DAMU, dříve absolvoval obory srovnávací literatury na Univerzitě Karlově, sociální práci a žurnalistku na Masarykově univerzitě v Brně. Živí se jako asistent lidí s mentálním znevýhodněním, příležitostně i jako kritik. Kratší texty publikoval na ČRo Vltava a v literárních časopisech Tvar, A2 či Psí víno. Věnuje se také tradici evropské erotiky.

Cena Jiřího Ortena se uděluje autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, kterému v době vydání díla není více než třicet let. Toto prestižní ocenění se uděluje od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Mezi laureáty patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Petra Soukupová či Marek Šindelka.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme