Pastor, barman, ale hlavně populární spisovatel. Robert Fulghum slaví osmdesátiny

Populární americký spisovatel Robert Fulghum slaví osmdesáté narozeniny. Dříve působil jako pastor nebo barman, nyní je ale především autorem povídek, esejů a románů. Fulghum prodal miliony výtisků po celém světě.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Fulghum v Praze

Robert Fulghum v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Víte, já pořád píšu. Mám takovou tu nemoc, nejlepší slovo pro to je asi logorhea - slovní průjem. Nemůžu přestat psát. Takže píšu spoustu věcí, které nejsou publikovatelné, protože je prostě musím napsat," uvedl Robert Fulghum pro Radiožurnál, jaký je jeho vztah k psaní, když loni v létě přijel do Česka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pastor, barman, ale hlavně populární spisovatel. Robert Fulghum slaví osmdesátiny. Téma pro Kateřinu Svátkovou

Fulghum se narodil před 80 lety v americkém Texasu a za svůj život vystřídal spoustu povolání. Kromě pastora byl i barmanem nebo učitelem na kytaru. Posledních třicet let je ale nejvíce ze všeho spisovatelem.

Muž se šibalským úsměvem, hustým bílým plnovousem a kulatými brýlemi se u čtenářů po celém světě nejvíc proslavil knížkou Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Pro toho, kdo ji ještě nečetl, může být název trochu matoucí.

„Když napíšete knihu s názvem Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce, tak si lidé povětšinou myslí, že jejím obsahem bude příběh o dětech, které jsou šťastné. Ale když se začtete do mé literatury, zjistíte, že nejčastěji píšu příběhy, ve kterých vyvažuji temnou stránku života s její světlou stránkou. A i tenhle příběh toto v sobě zahrnuje," vysvětlil tehdy americký spisovatel.

Robert Fulghum v Praze | Foto: Filip Jandourek

Fulghum se do Česka vrací pravidelně. Je mu blízký i humor Divadla Járy Cimrmana. Po internetu kolují stovky jeho citátů.

„Věřím, že fantazie je silnější než vědění. Že mýty mají větší moc než historie. Že sny jsou mocnější než skutečnost. Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností. Že smích je jediným lékem na zármutek. A věřím, že láska je silnější než smrt," zní jeden z jeho citátů.

Americkému spisovateli vyšlo v češtině celkem patnáct knih. Zatím poslední z roku 2016 se jmenuje Poprask v sýrové uličce.

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme