Pátý díl literárního fenoménu Milénium. Muž, který hledal svůj stín vychází v 25 zemích světa

Napínavé příběhy novináře Mikaela Blomkvista a hackerky Lisbeth Salanderové pokračují. V pětadvaceti zemích světa najednou vychází ve čtvrtek pátý díl detektivky Milénium. Tentokrát nese název Muž, který hledal svůj stín. Po smrti původního autora Stiega Larssona se už čtvrtého dílu literárního fenoménu ujal švédský novinář David Lagercrantz. A způsobil světovou senzaci. Nejenom čeští čtenáři proto začali doslova hltat severské detektivky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédský novinář David Lagercrantz, který je autorem čtvrtého a pátého pokračování literárního fenoménu Milénium | Foto: Henri Collot/SIPA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Společně s novým pokračováním literárního fenoménu Milénuim se na trhu objeví také audiokniha. Příběh začíná ve vězení, kde se ocitla Lisbeth Salanderová na konci čtvrtého dílu nazvaného Dívka v pavoučí síti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pátý díl literárního fenoménu Milénium. 'Muž, který hledal svůj stín' vychází v 25 zemích světa. Natáčela Michaela Vetešková

Zatímco původní trilogie Stiega Larssona se zabývala hlavně případy z minulosti, ve čtvrtém díle Dívka v pavoučí síti píše pokračující autor David Lagercrantz hodně o přítomnosti.

Popisuje kybernetické zločiny nebo krádeže informací. V zatím posledním díle se pak Lagercrantz hodně věnuje příběhu Lisbeth.

„Objevuje nové skutečnosti z jejího těžkého dětství a některé motivace. Zjišťuje například, proč si nechala vytetovat toho ikonického draka. A rozvíjí svět Lisbeth Salanderové,“ prozrazuje pro Radiožurnál ředitel vydavatelství HOST Tomáš Reichel.

Literární fenomén Milénium

Autor prvních tří dílů Milénia Stieg Larsson zemřel v roce 2004 na infarkt a úspěchu svých knih se nedočkal. Majitelé jeho autorských práv a švédský spisovatelův vydavatel sami oslovili k napsání dalšího pokračování novináře Davida Lagercrantz, který měl už za sebou úspěšný biografický bestseller Já jsem Zlatan Ibrahimović.

Práva na knihy ze série Milénium koupilo brněnské vydavatelství Host. Reichel se netají tím, že patří k fanouškům Larssonova a teď už také Lagercrantzova světa.

„Rozhodli jsme se vydávat Milénium, protože nám to připadalo jako dobrá knížka a dobrá detektivka. A bylo to zrovna v době, kdy jsme hledali rozšíření záběru na knižním trhu, protože do té doby jsme vydávali více méně české autory a poezii nebo literární vědu,“ vysvětluje Reichel.

„Je dobré, že člověk může vydávat věci, kterých je fanouškem. Byl jsem rád, že jsem se do toho světa mohl vrátit,“ doplňuje ředitel vydavatelství Host, že se už těší na šestý díl.

„Je to strašně těžké napsat. Ale myslím, že David Lagercrantz je natolik invenční, profesionální a dobrý novinář a spisovatel, že to zvládne,“ věří Reichel.

Vydavatelství se zatím rozhodlo pro 45 tisíc výtisků. Je ale připraveno také na dotisk.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme