Uctít památku a vzdát hold. Z bezejmenného místa v Praze 6 se stal Šabachův park

Dosud bezejmenné náměstíčko mezi Wuchterlovou a Kafkovou ulicí v Praze 6, které bylo zatím označováno jako U koní, bylo v neděli pojmenováno po spisovateli Petru Šabachovi. Slavnostní odhalení Šabachova parku se uskutečnilo při připomínce prvního výročí úmrtí spisovatele, který je autorem mnoha humoristických románů a povídek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Uctít památku a vzdát hold spisovateli, který víc než kdokoliv jiný proslavil ve svých dílech Prahu 6 a Dejvice zvlášť, přišly desítky lidí,“ uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek. Prvotní impulz vzešel od režiséra a Šabachova kamaráda Jana Hřebejka, který zfilmoval několik jeho knih.

K nejznámějším patří film Pelíšky, který vznikl podle povídkové sbírky Hovno hoří. Hřebejk s nápadem na pojmenování prostranství vystoupil loni na zastupitelstvu městské části. Trvalo pak zhruba rok, než se myšlenka dočkala realizace.

Slavnostního odkrytí plenty se ujali scenárista Petr Jarchovský, který převedl do podoby scénáře několik Šabachových povídek, a zpěvák Ivan Hlas, který je autorem hudby k filmu Šakalí léta podle sbírky Jak potopit Austrálii. Při odhalení parku jim asistovali starosta Ondřej Kolář (TOP 09) a místostarosta Jan Lacina (STAN).

Petr Šabach se narodil 23. srpna 1951 v rodině vojáka z povolání. Už v 70. letech vycházely jeho povídky v časopisech a první knihu, sbírku povídek Jak potopit Austrálii, vydal Šabach v roce 1986. Následovaly knihy Hovno hoří, Opilé banány nebo Putování mořského koně.

Jeho díla se stala námětem několika filmů, za nimiž stáli Hřebejk a Jarchovský. Kromě Pelíšků to byla například Šakalí léta, Pupendo či U mě dobrý. Před čtyřmi lety se Šabach dostal do zastupitelstva Prahy 6, kam kandidoval za Starosty a nezávislé. Zemřel po vážné nemoci 16. září 2017 ve věku 66 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme