Rozpojené státy, Sněžím! nebo Krvavý Bronx. Velký knižní čtvrtek představí 15 nových titulů

První letošní Velký knižní čtvrtek 19. března nabídne 15 novinek domácích i zahraničních autorů od deseti knižních nakladatelství. Držitel ceny Ferdinanda Peroutky Ondřej Štindl uvede satirický román Až se ti zatočí hlava. Mezi dalšími autory je například polská nositelka Nobelovy ceny Olga Tokarczuková s knihou Bizarní povídky. Kauzou Nemocnice Na Homolce a Bereta se v knize Sněžím! zabývá novinář Radek Kedroň.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čtenář

Velký knižní čtvrtek se v Česku koná po vzoru Británie. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi autory je také novinář Martin Řezníček, který pět let působil jako zahraniční zpravodaj ČT v USA, a své zkušenosti popisuje v publikaci Rozpojené státy. Novináře o tom ve čtvrtek za nakladatele informovala Petra Vondrová.

Nobelovu cenu za literaturu získali polská spisovatelka Olga Tokarczuková a Rakušan Peter Handke

Číst článek

„Ta kniha si možná dala takovou nesmělou ambici podívat se na některé historické kořeny toho, proč jsou na tom Spojené státy tak, jak na tom jsou se svou rozděleností. Týká se to okolností vzniku Spojených států, občanské války, následné segregace, vztahu nejen ke zbraním, ale také ke vzdělání, k rasismu a tak dále,“ řekl Řezníček.

„To, co se tam děje dnes, je jenom důsledkem těchto věcí. Moje kniha ale není prvoplánovou kritikou kohokoliv,“ dodal. 

Štindl v rámci knižního čtvrtka představí satirický román Až se ti zatočí hlava, jehož antihrdina se zmítá ve strachu z nicoty. Tokarczuková v knize Bizarní povídky představí deset různých prostředí od Volyně během vpádu švédských vojsk až po současné Švýcarsko.

Deník bílé mafie

Další položkou v nabídce je kniha Sněžím! Deník bílé mafie novináře Radka Kedroně, který v ní mapuje případ korupce v Nemocnici Na Homolce. 

Nejlepším komiksem roku 2019 se stal Článek II. Vypráví o knězi, který schoval útočníky na Heydricha

Číst článek

Jozef Karika, držitel mnoha literárních cen včetně Ceny literární kritiky Zlaté pero, přináší mix historické ságy, thrilleru a hororu Na smrt.

Dramatický román Melmoth Sarah Perryové se odehrává v Praze a jeho hlavní hrdinkou je anglická překladatelka Helena. Příznivcům thrillerů je určena také kniha Úniková hra od Meghan Goldinové.

Velký knižní čtvrtek uvede na pulty tuzemských knihkupectví také dvě biografie. První je autobiografický román Tanec reality, v němž čtenáře jedenadevadesátiletá hvězda současného komiksu Alejandro Jodorowsky nechává nahlédnout do své mysli a života.

Druhou je životopisná kniha Sylvie Simmonsové I'm Your Man, která pojednává o hudebníkovi a zpěvákovi Leonardu Cohenovi. V nabídce je dále povídková antologie Krvavý Bronx, která čtenáře seznámí s nechvalně proslulou brněnskou čtvrtí, nebo titul Vzdělaná od Tary Westoverové a kniha manželů Petry a Petra Třešňákových Zvuky probouzení vyprávějící příběh výchovy těžce nemocné dcery.

Knižní novinky pro děti

V knize rozhovorů Růžové vrány na otázky Pavly Jonssonové odpovídaly významné členky tuzemské alternativní hudební scény.

Brněnský Bronx se mění. Kateřina Šedá plánuje revitalizaci veřejného prostoru v okolí Cejlu

Číst článek

Pro děti knižní čtvrtek připravil publikaci Ruce v hlíně plnou inspirativních nápadů, která je naučí pozorovat a prozkoumat.

Děti i jejich rodiče mohou zaujmout také Řecké mýty, v nichž Luc Ferry předkládá výklad klasických řeckých mýtů a jejich přínos moderní době.

Velký knižní čtvrtek se v Česku koná po vzoru Británie. Pořadatelé začínali s jedním za rok a měl pomoci knihám a knihkupcům v době ekonomické krize, později se rozrostl na dvě opakování za rok. Kompletní seznam letošních knih je zveřejněn na webu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme