Nově objevený rukopis v Londýně patří královně Alžbětě I., prozradilo ji neúhledné písmo

Byla inspirací pro nejslavnějšího anglického spisovatele všech dob, sama psala básně i státnické projevy. A teď se ukázalo, že královna Alžběta I. byla spisovatelsky ještě aktivnější. Nově objevený rukopis v jednom z londýnských paláců je tím důkazem.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis královny Alžběty I.

Podpis královny Alžběty I. | Foto: James Boardman | Zdroj: Reuters

Rukopis je 42stránkový překlad knihy starořímského historika Tacita o konci vlády římského císaře Oktaviána Augusta, počátcích císaře Tiberia a koncentraci moci v rukou tohoto vládce. Rukopis v londýnském Lambethském paláci objevil literární historik z univerzity ve východní Anglii John-Mark Philo a zaujalo ho mimo jiné, na jakém byl papíře.

Autorství Alžbětě I. přisoudil historik na základě několika vodítek. Jedním z nich byl papír s vodoznaky, který královna používala pro své vlastní dopisy. Hlavním vodítkem byl samotný styl psaní. Většinu textu úhledně napsal písař, ale v překladu jsou i nevzhledně napsané opravy. Právě nedbalý styl písma Alžbětu odhalil, protože pouze ona si mohla dovolit takto psát.

Básně, projevy a překlady

Anglická královna byla aktivní spisovatelkou. Mezi její básnickou tvorbu patří Obavy z příštích soků nebo O pánově odchodu. Zde je její autorství nepochybné, ale například u básně „Když jsem byla krásná a mladá“ není zcela jisté, jestli byla královna autorkou.

Královna Alžběta I. | Foto: Stephen Hird | Zdroj: Reuters

Alžběta si také psala projevy buď v parlamentu, nebo před armádou, početné dopisy a k tomu sama překládala, například biblický žalm známý jako Davidův. Mimoto je známo, že měla zvláštní slabost pro antické dějiny. Není ale jisté, jestli si Tacitovo dílo přeložila pro inspiraci nebo čistě pro radost.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme