Spisovatel Salman Rushdie obdržel v New Yorku cenu Václava Havla. Dlouhodobě čelí výhrůžkám smrtí

Britsko-indický spisovatel Salman Rushdie v New Yorku obdržel cenu Nadace Knihovny Václava Havla nazvanou Disturbing the Peace (Narušování klidu). Spisovatelova přítomnost na ceremoniálu byla známá až několik minut před tím, než vstal ze své židle, aby ocenění přijal, píše ve středu agentura AP. Nadace každoročně uděluje cenu spisovatelům, kteří „čelí nespravedlivé perzekuci“ a sdílejí Havlovo odhodlání pro boj za lidská práva.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Salman Rushdie se stal v srpnu 2022 v New Yorku obětí útoku nožem

Salman Rushdie se stal v srpnu 2022 v New Yorku obětí útoku nožem | Zdroj: Reuters

Rushdie se loni v srpnu v New Yorku na literárním festivalu stal obětí útoku nožem a od té doby se držel spíše v ústraní, píše AP. „Omlouvám se, že jsem tajemným hostem. Vůbec se necítím tajemně, ale trochu mi to zjednodušilo život,“ poznamenal Rushdie, když cenu přebíral z rukou kolegy, spisovatele Azara Nafisiho.

Mezi laureáty Disturbing the Peace minulých let patří ukrajinský spisovatel, scenárista, novinář a předseda ukrajinského PEN klubu Andrej Kurkov, autor například románu Tučňák a smrt z roku 1996, uznávaný kubánský autor povídek Ángel Santiesteban Prats nebo turecká novinářka a spisovatelka žijící v exilu v Německu Asli Erdoganová, jež v Turecku čelila stíhání pro svoji práci v prokurdském levicovém deníku Özgür Gündem.

K ocenění se váže peněžitá odměna 5000 dolarů (asi 112 600 korun). Nadace na svém webu uvádí, že nominován může být jakýkoliv autor umělecké literatury a že vítá podněty především ze zemí globálního jihu a od ženských autorek. Alespoň jedno z nominantových děl musí být dostupné v angličtině.

Rushdie čelil přes tři dekády výhrůžkám smrti po rozsudku smrti, který nad ním v roce 1989 vynesl někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní kvůli knize Satanské verše.

Spisovateli se i díky pečlivé ochrance dlouho dařilo útočníkům unikat, v bezprostředním ohrožení se ocitl loni v srpnu, kdy na něj v americkém státě New York zaútočil čtyřiadvacetiletý Hadi Matar, který podle svého vyjádření nemá Rushdieho rád, protože „urazil islám“.

Literát utrpěl bodná zranění krku a trupu, po útoku strávil šest týdnů v nemocnici a kvůli pobodání nevidí na pravé oko. Spisovatel se chystá vydat o útoku knihu, je to podle jeho slov způsob jak odpovědět na násilí uměním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme