Porota Státní ceny za literaturu se rozpadá, některým členům vadí vláda podporovaná komunisty

Čtyři ze sedmi porotců Státní ceny za literaturu rezignovali na svoji účast v porotě. Vedl je k tomu hlavně nesouhlas s aktuální politikou v České republice – zejména pak se získáním vládní důvěry pro kabinet Andreje Babiše (ANO), který podporují komunisté.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poroty Státní ceny za literaturu Petr Hruška | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Hlavně morální rozhodnutí stálo za rezignací předsedy poroty Státní ceny za literaturu, básníka Petra Hrušky. Podle něj cena nereprezentuje jen oceněného autora, ale taky vládu, která je u moci. A ta současná je osobně pro Petra Hrušku vnitřně nepřijatelná.

KSČM podepsala s hnutím ANO dohodu o toleranci vlády

Číst článek

„Vláda, kterou máme od minulého týdne, to úplně přehnala. Dovedla do krajnosti tu cynickou potřebu mocných domluvit se s jakýmkoli čertem, aby u moci zůstala. A protože poprvé od listopadu 1989 se zde veřejně a otevřeně opírá vláda o komunismus a komunisty, kteří reprezentují ideologii, kterou považuji za zhoubnou a nelidskou, pak nebylo možné tuto vládu jakýmkoli způsobem podpořit právě v její reprezentaci,“ vysvětlil Radiožurnálu.

K Petru Hruškovi se přidali i další tři porotci. Ostatní čtyři členové zůstávají v porotě z jiných důvodu. Roman Auer, šéf veletrhu Svět knihy, sice souhlasí s Petrem Hruškou, ale v porotě Státní ceny za literaturu naopak zůstává:

„Já zůstávám. Plně sdílím názor pana Hrušky na současnou politickou garnituru, nicméně si myslím, že rezignace není tou správnou reakcí na podobný vývoj. V okamžiku, kdy člověk vidí, jakým způsobem se udělují státní vyznamenání, kdy Parlamentem procházejí návrhy extremistů, protože předseda podvýboru, který ta vyznamenání uděluje, si plete Síse a Sýse či piloty RAF považuje za plniče rozkazů, tak bychom si měli hájit to, že Státní cena za literaturu je udělována odbornou porotou na základě literárních kvalit. A proto naopak chci v porotě zůstat a držet se zde zuby nehty,“ vysvětlil.

Konec první České republiky i posun země na východ, reaguje část opozice na vznik druhé Babišovy vlády

Číst článek

Porotkyně a literární kritička Eva Klíčová pak takto silně vyhrocenou politickou situaci nevidí. „Myslím si, že komunisté nejsou skutečnou hrozbou. Je to strana, která má, tuším, jednoho senátora, má čím dál menší volební preference. Naopak je legitimní součástí demokratického systému. Navíc se často její hlasy v Parlamentu hodily i stranám, které se nazývají třeba pravicové,“ řekla.

Na nastalou situaci reagoval v písemném prohlášení i ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), kde konstatoval, že s porotci, kteří odstoupili, nemluvil, a že ho ani se svým rozhodnutím neseznámili.

Jejich krok považuje za svobodné rozhodnutí, které ho sice mrzí, ale respektuje ho. Udílení státních cen, které bude za tři měsíce, ohroženo není. Porota totiž o laureátech už rozhodla dříve.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme