Odhalila zneužívání ve Švédské akademii. ‚Útočník kontroloval, co se čte a vydává,‘ říká novinářka

Kniha Klub přibližuje sexuální skandál ve Švédské akademii a zároveň je příběhem o zneužívání moci, mlčení a strachu. „Pro mě to začalo na podzim roku 2017, kdy došlo k odhalení Harveyho Weinsteina. Říkala jsem si, jestli by k něčemu takovému mohlo dojít i ve Švédsku. A pak jsem si vzpomněla na Jeana-Claudea Arnaulta,“ vzpomíná v pořadu Záložka na Radiu Wave Matilda Voss Gustavssonová, autorka knihy i reportáží, ve kterých skandál odhalila.

Praha/Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matilda Voss Gustavsson, autorka knihy Klub

Matilda Voss Gustavsson, autorka knihy Klub | Foto: Jan Jaskmanický | Zdroj: Český rozhlas

Jean-Claude Arnault měl v té době velký vliv na švédskou kulturu. „Léta se vědělo, že se dopouští nevhodného chování. A tak jsem se pustila do pátrání. Zneužíval ženy, které měly ambice v literární a kulturní oblasti,“ přibližuje Voss Gustavssonová sled událostí.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Důležité je to, že jde o pravdivý příběh a že hlas těch žen je součástí něčeho, co má historický význam,“ říká o své knize novinářka Matilda Voss Gustavssonová. Poslechněte si celý rozhovor v Záložce

„Mnoho lidí na Švédské akademii závisí ekonomicky a také v přístupu do kulturního světa. Ukázalo se, že Arnault dokázal spoustu žen s těmito ambicemi umlčet. Buď chtěly psát, anebo svět kultury a umění v podstatě opustily,“ popisuje novinářka vliv Jeana-Claudea Arnaulta.

„Tímto způsobem měl Arnault kontrolu nad tím, co se ve Švédsku čte a nečte, co se publikuje a nepublikuje u nás, a potažmo i v dalších zemích,“ zdůrazňuje.

Sám Arnault přitom členem akademie nebyl. „Do Švédska přijel v 60. letech a snažil se prosadit v různých oblastech. Ironií osudu tedy je, že on sám měl zkušenost s tím, jaké to je být zranitelným umělcem s ambicemi. I když umělcem se vlastně nikdy nestal. V 80. letech se stal členem kruhu literárních vědců a spisovatelů, kteří utvářeli nový typ estetiky,“ přibližuje novinářka Voss Gustavssonová.

Kniha Střelba v Kodani se správně ptá: Je víc moje svoboda, nebo tvoje city?

Číst článek

Arnault byl Francouz, a tak do skupiny umělců, která obdivovala Francii, zapadl. Ačkoliv byl sám původně elektrikář.

„Z těchto lidí se postupně stali členové Švédské královské akademie a Arnault se stal skoro až členem také, i když nikdy ne oficiálně,“ připomíná novinářka a dodává, že Arnault byl s akademií spojený i tím, že členkou akademie byla i jeho manželka, básnířka Katarina Frostensonová.

Hlavní je, že byl odsouzen

Odhalení, jak fungovalo zneužívání a umlčování ve Švédské akademii, vedlo k tomu, že se v roce 2018 neudělovala Nobelova cena za literaturu, ocenění bylo předáno až o rok později. Pro novinářku Voss Gustavssonovou ale bylo důležitější to, že byl Arnault odsouzen za znásilnění.

„Ukázalo se, že podobné záležitosti lze dokázat a doložit i bez forenzních důkazů, jen na základě různých podpůrných věcí, jako byly SMS zprávy, výpovědi přátel a podobně. Že DNA není jediným přijatelným důkazem. Možná se teď díky tomu ustálil nový pohled na věc, že pachatele lze nahlásit a podat na něj trestní oznámení,“ věří.

Muž ze skandálu kolem Nobelových cen dostal dva roky vězení, soud ho potrestal za znásilnění

Číst článek

Zneužívání v akademii probíhalo dlouhodobě, zdůrazňuje novinářka: „A zároveň Švédská akademie se odhalení aktivně bránila a tohoto člověka chránila po desetiletí. Myslím, že tuto roli nelze oddělovat. Mlčení trvalo dlouho a celé to zneužívání mělo reálné důsledky v literární oblasti.“

„Doufám, že odložení ceny o rok bude vnímáno jako historický moment, který bude vždy připomínat a zdůrazňovat, co se stalo, že to byl dlouhotrvající závažný problém a že to bude připomínat oběti, které to celé musely vytrpět.“

Švédská akademie podle ní do té doby měla ve společnosti výjimečné postavení. „Švédové k ní měli až nábožný přístup. Pojilo se to s tím, že členové byli voleni doživotně, byla to uzavřená společnost a nikdo nevěděl, jak pracuje, jak vypadají jednání a podobně,“ říká novinářka.

To se podle ní změnilo a pozice akademie je najednou jaksi odkouzlená: „Teď je vnímaná jako obyčejný výbor.“

Na volné noze by to nešlo

Matilda Voss Gustavssonová pracuje v Dagens Nyheter, největším švédském deníku. Díky kulturní redakci, kterou měla za sebou, i když tehdy byla v deníku nová, se mohla věnovat tak velké kauze. „Kdybych byla na volné noze, takové odhalení by nebylo vůbec možné,“ soudí.

Matilda Voss Gustavssonová se svou knihou Klub | Foto: Jan Jaskmanický | Zdroj: Český rozhlas

„Důležité je to, že jde o pravdivý příběh a že hlas těch žen je součástí něčeho, co má historický význam a co odráží jejich komplexní zkušenost a skutečnost,“ říká o své knize Klub, která u nás vydalo nakladatelství Absynt v překladu Martina Škapy, a dodává:

„Pro novináře je důležité se zabývat mocí, jak funguje, jak to, že ji někdo má. Moje odhalení se týkala velmi silné a důležité mocenské struktury.“

Poslechněte si celý rozhovor, tlumočí ho Marie Přibylová.

Jakub Pavlovský, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme