Začíná literární festival Svět knihy. Přijedou i nobelisté Llosa a Müllerová

Na Výstavišti v pražských Holešovicích ve čtvrtek začíná Svět knihy, mezinárodní knižní veletrh a literární festival. Hlavním tématem je Latinská Amerika. A dorazí na něj i dva držitelé Nobelovy ceny za literaturu. Latinskoamerickou literaturu zastoupí Peruánec Mario Vargas Llosa. Z Německa pak přijede Herta Müllerová. A do programu Světa knihy se zapojí i Český rozhlas. Festival potrvá do 12. května.

Praha (Aktualizováno: 14:59 9. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nositelé Nobelovy ceny za literaturu - Němka Herta Müllerová a Peruánec Mario Vargas Llosa | Foto: Aron Burgi, DPA, Profimedia/ Andrea Comas, Reuters | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Svět knihy na svém 25. ročníku připravil 685 programů, 769 účinkujících a 17 výstav. Veletrhu se zúčastní 461 vystavovatelů, což představuje desetiprocentní nárůst oproti loňskému roku.

Součástí programu úvodního dne bude předávání anticen za nejhorší překlady beletrie Skřipec uveřejněné v předchozím roce. Udílet se také bude Cena Jiřího Ortena.

Osvětimské muzeum se nezúčastní turínského knižního veletrhu, vadí mu nakladatelství spojené s fašisty

Číst článek

Akce nabídne nejen knihy, ale také myšlenky držitelů Nobelovy ceny za literaturu Herty Müllerové a Maria Vargase Llosy. Oba hlavní hosté festivalu se sejdou 11. května v kině Lucerna. Téma debaty se zaměří na význam literatury pro hlas svobody i politický boj.

Latinskou Ameriku vedle Llosy přiblíží také původem argentinský prozaik Rodrigo Fresán či představitelka takzvané nové argentinské prózy Mariana Enríquezová.

Z Mexika pochází Álvaro Enrigue, který dorazí z New Yorku, kde žije. Stejně jako David Unger, jeden z nejvýznačnějších žijících guatemalských autorů. Svět knihy také navštíví Luis Fayad z Kolumbie a Francisca Cárcamová z Chile.

Cenu Audiokniha roku 2018 získal horor Terror. Mezi oceněnými jsou i Somr a Čtvrtníček

Číst článek

Na seznamu letošních hostů se na poslední chvíli objevil filmař a komiksový scenárista Alejandro Jodorowsky pocházející z Chile, který se ve čtvrtek setká se svými fanoušky v 18.00 v prostoru Gauč ve Stromovce.

Jodorowsky chce také na festivalu pokřtít nový komiks, který vytvořil se svým dvorním kreslířem Moebiem. Útlá, asi padesátistránková knížka se jmenuje Oči kočky.

Devadesátiletý Jodorowski měl přijet už loni, ze zdravotních důvodů ale účast nakonec odřekl.

Co nabídne Český rozhlas?

Svůj vlastní festivalový stánek bude mít na veletrhu také Český rozhlas. Zájemci se tak mohou setkat se svými oblíbenými spisovateli nebo zažít virtuální realitu. Těšit se lidé mohou například na rozhovor se spisovatelkou Annou Burdovou.

Stanice Českého rozhlasu Vltava odvysílá řadu reprízových a také premiérových titulů autorů, kteří se veletrhu Svět knihy přímo zúčastní. Zájemci uslyší například rozhlasový seriál Pantaleón a jeho ženská rota od nobelisty Maria Vargase Llosy nebo literární pásmo o životě a díle další nobelistky Herty Müllerové.

Stanice Českého rozhlasu Dvojka pořádá autogramiádu s herečkou Terezou Kostkovou nebo moderátorkou Halinou Pawlowskou. A představí také zákulisí výroby rozhlasových her.

Kompletní program najdou lidé na internetových stránkách festivalu Svět knihy pod tímto odkazem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme