‚Pošeptala mi, abych předstírala, že jsem starší.‘ Přeživší holokaustu vydala knihu nejen o životní radě

Přežila Terezín i Osvětim, přišla o oba milované rodiče a jen zázrakem unikla pochodu smrti. Přeživší holokaustu Eva Erbenová přijela z Izraele do Česka, aby tu představila svoji novou knihu vzpomínek nazvanou Cesta. Vrací se v ní do šťastného dětství, které násilně přerušila druhá světová válka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Erbenová při odhalení pamětní desky v Sokolově v roce 2015

Svět už není dávno tak noblesní a tak slušný, jak my jsme mysleli, že je, tvrdí Eva Erbenová | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

„Já myslím, že to je tím, že člověk vzpomíná na své dětství. A moje dětství bylo skutečně krásné. A čím jsem starší, tak vidím, jak katastrofálně a rychle se to zničilo, rozbilo a ztratilo,“ vzpomíná Eva Erbenová, rozená Löwidtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Lucie Korcové o nové knize Evy Erbenové Cesta

Narodila se v Děčíně v říjnu 1930 do asimilované židovské rodiny. Její otec Jindřich Löwidt pracoval jako chemik, matka Marta byla v domácnosti. Ještě před válkou se rodina přestěhovala do pražských Strašnic. Až do nacistické okupace prožívala Eva šťastné dětství.

„Touha to zaznamenat a sdělit hlavně mým dětem, ale taky světu. Protože svět se tak mění a svět už není dávno tak noblesní a tak slušný, jak my jsme mysleli, že je. Ale tak nějak se zase chci vrátit a vrátit to hezké, co v našem životě bylo a v čem jsme žili a co vlastně nám, mé generaci, zůstalo,“ říká.

‚Do koncentračních táborů nepatří ani ti, co kradou a prodávají sex.‘ Hájkové vychází kniha o Terezínu

Číst článek

V prosinci 1941 nacisté rodinu Löwidtových deportovali do Terezína. Otec Jindřich odjel v září 1944 do Osvětimi. Eva Erbenová tehdy netušila, že ho na nádraží viděla naposledy. Ona a její matka dostaly povolání do transportu jen o pár týdnů později.

Své vzpomínky na to zachytila v knize takto: „Chtěla jsem se na to podívat zblízka, a tak jsem to nadzvedla a viděla, že dospod někdo napsal německy: Jedeme do Osvětimi.“

Jedna životní rada

Evě Erbenové bylo pouhých čtrnáct let, když vystoupila v Osvětimi z vlaku a musela projít selekcí. Děti ale nacisté rodičům odebírali a posílali je rovnou do plynu. Život jí tehdy zachránila rodinná přítelkyně.

„Beze slova mě popadla a strčila mě do jedné ze zadních řad. A pošeptala mi, abych předstírala, že jsem starší, než skutečně jsem. Budou-li se mě ptát na věk, abych řekla osmnáct. Zachovala jsem se tedy podle Juliiny rady a ta mi pomohla přežít,“ popsala situaci v knize.

Obrovskou oporou byla Evě její matka Marta. Starala se o ni po celou dobu v Osvětimi a povzbuzovala ji i psychicky.

Za dva dny 3500 mrtvých mužů, žen a dětí. Před 78 lety nacisté zlikvidovali Terezínský rodinný tábor

Číst článek

„Neustálým povídání, co bude, až se vrátíme, nebo nějakou pohádkou. A vlastně mě vytáhla z té hrozné situace, ve které jsme byly. To bylo ohromné hrdinství, to vidím dneska,“ uznává.

ƒ‚Máma zavřela oči‘

Marta Löwidtová zemřela v dubnu 1945 během pochodu smrti.

I to Erbenová popisuje ve svých vzpomínkách: „Máma zavřela oči, přivinula mě k sobě a zašeptala: ‚Je mi to líto, Evo, ale musím tě opustit. Už nejsem schopná jít.‘ Pak mě políbila a podívala se na mne. A já si myslím, že mě už neviděla. Když jsem se jí podívala do očí, které jsem tolik milovala, viděla jsem jen smrt.“

Věří Erbenová v Boha? „Já nejsem nábožný člověk, ale já říkám – co nechceš, aby ti dělali, nedělej jinému. A v tom je celý můj bůh.“

„Česko je určitě stále můj domov. Já sem přijedu a já jsem doma. Moje vlastní já je tady,“ říká a dodává: „Já tady jsem nějak mnohem zdravější, v Izraeli jsem sama, tak mě bolí tady a tam. A tady mě nic nebolí teď těch pár dní!“

Cesta je čtvrtou knihou, kterou Eva Erbenová o zážitcích z holokaustu napsala. Letos v březnu jí prezident republiky udělil medaili Za zásluhy o stát I. stupně v oblasti kultury a umění.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme