V 78 letech zemřel britský spisovatel Peter Mayle, autor knihy Rok v Provenci

Ve věku 78 let zemřel po krátké nemoci britský spisovatel Peter Mayle, který se proslavil zejména knihou Rok v Provenci. Oznámila to agentura AP s odvoláním na autorova nakladatele. Mayle zemřel ve čtvrtek v nemocnici nedaleko svého domu na jihu Francie.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský spisovatel Peter Mayle. Archivní snímek. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Peter Mayle pocházel z jihoanglického města Brighton. Do Francie přesídlil v roce 1987 s plánem napsat zde román.

Nový svět – „farmář odvedle, houbař, dáma s frustrovaným oslem“ - jej zcela pohltil, přiznal Mayle o mnoho let později v rozhovoru s listem The Guardian. Musel tedy napsat svému literárnímu agentovi Abneru Steinovi, že práce na románu stojí.

„Nakonec jsem Abnerovi napsal dlouhý dopis, k čemuž mě dovedl hlavně pocit viny. Pokusil jsem se mu v něm vysvětlit, proč jsem na románu ještě nezačal pracovat,“ uvedl Mayle v rozhovoru.

„K mému nezměrnému překvapení a úlevě mi odepsal, že pokud dokážu napsat dalších 250 stran ve stejném duchu jako předchozí dopis, mohl by najít nakladatele,“ popsal spisovatel genezi svého nejproslulejšího díla Rok v Provenci.

V Británii kniha vyšla v roce 1989, slavila mimořádný úspěch a prodaly se miliony výtisků. V českém překladu byla kniha vydána roku 2002.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme