Venezuela padla do rukou bandy extremistů. Pád Madurova režimu je nezvratný, říká nobelista Llosa

Pád autoritářského režimu prezidenta Nicoláse Madura ve Venezuele je nezvratný proces. V rozhovoru pro agenturu ČTK to řekl peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa, který dříve získal Nobelovu cenu za literaturu. Velkou část své literární dráhy zasvětil boji za demokracii. Spisovatel je v těchto dnech v Praze hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy.

Praha/Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Beseda s peruánským spisovatelem Mario Vargasem Llosou. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

„Je to opravdu tragédie, z Venezuely už utekly tři miliony lidí a brzy to bude další milion,“ řekl 83letý Mario Vargas Llosa.

Ve Venezuele, která se už několik let potýká s hlubokou ekonomickou krizí, se letos vyhrotila i krize politická. Obyvatelé utíkají většinou do dalších států Jižní a Střední Ameriky kvůli nedostatku potravin a léků, kvůli stále častějším a delším výpadkům elektřiny a dodávek vody i kvůli represím Madurovy vlády.

Začíná literární festival Svět knihy. Přijedou i nobelisté Llosa a Müllerová

Číst článek

„Diktatura zničila zemi, která je potenciálně velmi bohatá, která může mít nejvyšší životní úroveň v Latinské Americe, ale nemá, protože upadla do rukou bandy extremistů,“ dodal spisovatel, který ve svých dílech často propojuje historii s fikcí. Jeden z jeho románů nazvaný Kozlova slavnost někteří považují za nejlepší literární obraz latinskoamerické diktatury.

Vargas Llosa je přesvědčen, že Madurův režim je odsouzen k zániku a dříve či později skončí. „Doufám, že to bude brzy. Co ale bude trvat určitě dlouho, bude rekonstrukce hospodářství, které komunistická ideologie zcela zničila,“ poznamenal peruánský spisovatel.

I podle venezuelské opozice a řady expertů nese vinu za kolaps hospodářství Venezuely, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, řízená hospodářská politika socialistické vlády. Opozice rovněž viní Madurovu vládu, že miliony ze státního rozpočtu zpronevěřila.

Klíčová podpora armády

„Jsem přesvědčen, že většina obyvatel už má dost toho režimu,“ dodal Vargas LLosa. Klíčová je ale pro změnu podpora armády, kterou opozice zatím nemá.

Výhrůžky Spojených států vojenskou intervencí považuje jediný peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu za pouhou „rétoriku“. Vojenská intervence by podle mnohých situaci jen zhoršila, u velké části obyvatel Latinské Ameriky je totiž hluboko v myslích zakořeněná nevraživost vůči USA kvůli jejich intervencím v regionu v minulém století.

Mezinárodní tlak na Madura je ale podle Vargase Llosy pro změnu režimu velmi důležitý. V tom se peruánský spisovatel naprosto rozchází například s historikem a vedoucím Střediska ibero-amerických studií Univerzity Karlovy Josefem Opatrným, který se veletrhu Svět knihy také účastní.

Venezuelského opozičníka Zambrana zadržely tajné služby. Spolu s Guaidóem čelí obvinění z velezrady

Číst článek

„To, že mezinárodní tlak donutí Madura odstoupit, je jen iluze,“ řekl Opatrný s obavou, že autoritářský režim ve Venezuele může trvat ještě léta.

„Dokud má Maduro podporu armády, u moci se udrží. A proč by ho armáda přestala podporovat, když se za něj má tak dobře jako nikdy předtím,“ uvedl Opatrný s odkazem na výsadní postavení armádních důstojníků. Ti ovládají v zemi i řadu velkých firem.

Historik připustil, že ještě před dvěma měsíci to vypadalo, že by Maduro mohl úřad opustit. „On se ale rozhodl vyčkat,“ dodal Opatrný s tím, že protivládních protestů už se neúčastní tolik lidí jako začátkem roku.

Nicolás Maduro na návštěvě vojenské základny v Caracasu | Foto: Miraflores Palace | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme