Zemřela spisovatelka pohádek Olga Hejná, autorka Hajaji

V 89 letech zemřela ve středu spisovatelka a ilustrátorka pohádkových knížek Olga Hejná. Informovala o tom její dcera Markéta Hejná. Olga Hejná dlouhodobě spolupracovala s Československým rozhlasem a je autorkou jména Hajaja, známého rozhlasového skřítka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olga Hejná, autorka Hajaji. | Zdroj: ČTK

Olga Hejná se narodila v roce 1928 v Olomouci. Oba její rodiče byli legionáři, působili jako zdravotníci na Sibiři. V letech 1940 až 1945 navštěvovala Olga hradecké reálné gymnázium, z něj přešla nakrátko do hořické kamenické školy, následovalo studium sochařství u Jana Laudy na AVU, absolvovala v roce 1950. Jejím mužem byl sochař Miloslav Hejný (1925 až 2013).

Jako sochařka pracovala do roku 1967, od té doby se věnovala tvorbě pro děti. Kromě spolupráce s rozhlasem, pro který psala pohádky a od roku 1961 dětský pořad Hajaja, jehož vznik inspirovala, se podílela i na dětském televizním vysílání.

Autorka dlouhodobě spolupracovala s časopisy Mateřídouška, Ohníček nebo Sluníčko. Vydala velký počet knih, některé z nich sama ilustrovala. Je nositelkou ocenění Zlatá stuha (2010) pro nejlepší dětské knížky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme