Zlatá stuha ocenila nejlepší dětské knihy. Bodoval příběh z roku 1968 i piktogramy pro autisty

Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře dostali nakladatelská redaktorka Zuzana Kovaříková, grafik a pedagog Zdeněk Ziegler a překladatelka z norštiny, švédštiny a angličtiny Jarka Vrbová. Cenu určenou výhradně tvůrcům dětské literatury si dnes z pražského centra DOX odnesli autoři 12 titulů. Zároveň začala v tamní kavárně tradiční putovní výstava ilustrací nominovaných výtvarníků, která během roku navštíví další česká města i zahraničí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře obdržela nakladatelská redaktorka Zuzana Kovaříková | Zdroj: ČTK

Ve 25. ročníku soutěžilo téměř 150 knih, vítěze vybíraly čtyři poroty z 37 nominovaných. Za nakladatelské počiny odborníci označili ilustrované knížky s piktogramy pro děti s autismem z nakladatelství Pasparta, které takto vydalo pohádky o dvanácti měsíčkách, o Smolíčkovi a o Koblížkovi, a knihu Papírový drak z Albatrosu.

Příběh o papírovém drakovi, ze kterého se stal drak opravdový, měl původně vyjít v roce 1968. Vrátil se však autorovi už z tiskárny, protože je v pohádce pasáž, kdy vojáci střílejí na muzeum – což se tehdy v srpnu 1968 dělo i ve skutečnosti, a kniha začala být považována za provokaci. Autor knihy Zdeněk K. Slabý ji po letech znovu poslal do nakladatelství a k humorné knížce se dohledaly i původní ilustrace Václava Sivka.

Pohádky z Pasparty doprovázejí v knize velké ilustrace, ale také obrázky, které odrážejí podobu věty, a pomáhají tak pochopit a vnímat větnou stavbu, napomáhají v mluvení i čtení a podporují čtenářské dovednosti a porozumění větám a jejich tvoření.

Zlatou stuhu za celoživotní přínos dětské literatuře dostal grafik a pedagog Zdeněk Ziegler

Výroční ceny si v pondělí odnesly tituly, které často bodovaly i v dalších oceněních pro nejlepší tuzemské knihy, tedy v soutěži Magnesia Litera nebo Nejkrásnější české knihy roku. Barbora Klárová a Tomáš Končinský dostali cenu za knihu pro mladší děti Překlep a Škraloup, která v dětské kategorii soutěž Magnesia Litera letos vyhrála. A nominaci v této ceně měly i další dva dnes oceněné tituly, román Ivony Březinové pro starší čtenáře Řvi potichu, brácho a autorská kniha Terezy Vostradovské Hravouka, přírodozpytecké vyprávění o myšce, kterou zájem o přírodu dovedl až k sepsání vlastní knihy o přírodě.

Teoretickou publikaci Před komiksem, která čtenáře seznamuje s počátky kreslených příběhů z 19. století, z nichž později vzešel komiks jako žánr, sestavili Martin Foret a Tomáš Prokůpek - ta zase bodovala mezi Nejkrásnějšími knihami roku, stejně jako kniha Alfabeta, která ve Zlaté stuze uspěla ve výtvarné části. Učí děti abecedu pomocí pracovních listů s typografickými hrami a příklady z běžného života i fantazie.

Zlatá stuha za výtvarný počin patří grafickým designérům Ondřeji Kahánkovi a Aleši Najbrtovi za knihu Opičí král. Opičí král je pro celé generace dětí v Asii oblíbeným hrdinou, knihu doprovázejí kresby Zdeňka Sklenáře, jež před více než 50 lety pobavily čínské i české čtenáře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme