Ve věku 85 let zemřel Luděk Munzar, dlouholetý člen činohry Národního divadla

V sobotu ráno postihla Českou republiku smutná zpráva. Do hereckého nebe odešla legenda, herec Luděk Munzar. Bylo mu 85 let. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luděk Munzar

Luděk Munzar | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Munzar patřil k nejvýraznějším hercům své generace. Přes 30 let působil v Národním divadle, kde si často zahrál se svou manželkou Janou Hlaváčovou. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Munzar patřil k nejvýraznějším hercům své generace:

Výraznou stopu zanechal také v televizi nebo v dabingu. Svůj hlas propůjčil zejména americkému herci Paulu Newmanovi. Před filmovou kamerou se objevoval míň, ztělesnil například skladatele Leoše Janáčka.

Herectví Luďka Munzara mělo blízko k takzvanému severskému stylu. Jako světlovlasý, urostlý muž dával postavám bez přehnaných vnějších gest silné vnitřní napětí. Sám si navíc často pohrával s myšlenkou, že má kořeny ve Švédsku.

Od 17.05 si můžete poslechnout na Radiožurnálu jeden z posledních velkých rozhovorů herecké legendy, který poskytl Českému rozhlasu v únoru loňského roku.

„Když jsem byl ve Stockholmu na hotelu, tak jsem měl v pokoji u postele bibli a telefonní seznam. Otevřel jsem ho a tam byly skutečně tři stránky Munzarů. Žádný Olafson, Gustavsson,“ řekl dříve Radiožurnálu.

Národní divadlo jako velká pocta

Přitom měl ale velmi silný vztah k české zemi a vstup na prkna Národního divadla v roce 1957 bral jako velkou poctu. Měl štěstí na silné režisérské osobnosti – Josef Pleskot, Miroslav Macháček nebo Otomar Krejča. V jeho legendární inscenaci Romea a Julie hrál Merkucia.

Mimořádné výkony pak předvedl třeba ve Faustovi, Zadržitelném vzestupu Artura Uie nebo Našich furiantech.

Rychlá auta a létání

Mnoho velkých hereckých příležitostí dostal Luděk Munzar také v rozhlase. V Letu do nebezpečí hrál profesionálního pilota, který vysílačkou navádí na přistání nezkušeného kolegu.

Letectví byl i soukromý koníček Luďka Munzara, stejně jako rychlá auta. S veteránem Tatra se stal v roce 1989 mistrem Evropy.

V roce 1990 odešel ze stálého angažmá, věnoval se své milované poezii a spolupracoval třeba na televizních cyklech o putování za rozhlednami, prameny nebo památnými stromy. V roce 2011 získal cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Překážkový běžec

Životopis tohoto umělce by opravdu vydal na několik fasciklů. Přestože se narodil v Nové Včelnici, od raného dětství vyrůstal ve Smiřicích a dle svých vlastních slov se cítil být pravověrným „Votrokem“.

I když v mládí holdoval fotbalu, jistě by se uplatnil i jako překážkový běžec, neboť mu život připravil překážek víc než dost. Přesto nezahořkl a jeho vyprávění bylo plné moudrosti i nadhledu.

Absolvoval Vyšší hospodářskou školu v Hradci Králové. V letech 1952 až 1956 studoval herectví na pražské DAMU. Po ukončení studia nastoupil na sezonu do Městského oblastního divadla v Mladé Boleslavi. Od října 1957 byl angažován jako člen činohry Národního divadla v Praze.

Jan Herget, Milan Baják, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme