Malý princ oslovil i Vladimíra Morávka. 'Příběh je to nejcennější, co můžete dát člověku,' říká režisér

V těchto dnech si připomínáme 75 let od prvního vydání Malého prince francouzského publicisty a letce Antoina de Saint-Exupéryho. K těm, které příběh oslovil nejen v osobním, ale i v pracovním životě patří například režisér Vladimír Morávek. Ten Malého prince v roce 2016 nastudoval pro Laternu Magiku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Morávek v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou přiznává, že v mládí se knihy vlastně bál.  

„Někomu v poušti hrozí smutek a přijde malý kluk a všechno zachrání,“ popisuje. Malý princ je podle něj poutníkem po celém vesmíru a potkává na různých planetách různé postavy, vidí blahobyt, úspěch, opulentnost, ale také vyděšenost, strach, samotu...

„A to je právě to, nenechat se ošálit rekvizitami a mohutnými kostýmy, uvidět srdcem pravdu,“ dodává. A při přípravách na představení Malého prince v Laterně Magice si pochvaloval především práci s dětmi. Ty se totiž správně vše naučily a věděly, co mají dělat. 

A co jemu samotnému dává příběh v dospělosti? Malý princ létá po vesmíru a hledá klid, v rámci toho hledání najde pilota, kterému zachrání život – dokáže nádherně vyprávět o světě. „Tedy že slovo, příběh je nakonec nejcennější věc, kterou můžete dát člověku,“ říká. 

A čím kniha dodnes okouzluje? Co si z ní máme odnést? „Za jakýchkoliv okolností je důvod mít radost,“ uzavírá. 

Patricie Strouhalová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme