Zemřela Marta Davouze, spisovatelka a zakladatelka Centra Franze Kafky

Po dlouhém boji s těžkou nemocí zemřela ve středu ve Francii nakladatelka, publicistka a spisovatelka Marta Davouze. Bylo jí 73 let. Davouze byla také zakladatelkou Centra Franze Kafky, jehož dílo pomáhala popularizovat. Bývalá manželka někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného a matka moderátora České televize Jakuba Železného ještě letos v lednu navštívila své příznivce v Praze.

Praha/Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve věku 73 let zemřela ve Francii po dlouhém boji s těžkou nemocí nakladatelka, publicistka a spisovatelka Marta Davouze | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

„Od její rodiny jsem dostala sms, že zemřela dnes ráno ve svém domě v kruhu svých blízkých," uvedla Ivana Mergerová z Mladé fronty, která s Martou Davouze připravovala k vydání na podzimní trh její poslední knihu Víkend s Miriam.

Davouze se poslední tři roky léčila s rakovinou. „Musím říct, že jsem rakovinu nepřežila díky své statečnosti, ale díky lékařské vědě. Do háje, co člověku zbývá než přežít. A slzy v očích jsem z toho nikdy neměla, jak taky někde napsali," uvedla v rozhovoru pro Mf Dnes.

Mezi úspěšné knihy Davouze patří například Dům v Bretani, v níž s nadhledem vylíčila své zážitky po příchodu na francouzský venkov, kde se znovu vdala. Stala se bestsellerem, jehož se prodalo přes 30 tisíc kusů. Mezi její další tituly patří Zrcadlení, Vypadni z mýho života nebo Celej Franz.

Založila Společnost Franze Kafky

Marta Davouze se narodila 12. května 1945 v Praze, vystudovala historii a původně pracovala jako knihovnice. Spolu s bývalým manželem Železným založila Společnost Franze Kafky, v níž se jako ředitelka podílela na prvním úplném vydání díla Franze Kafky v češtině. Byla také iniciátorkou Kafkova pražského pomníku od Jaroslava Róny.

„Mám v Praze tři pomníky, na které jsem pyšná. Není to jen Dílo Franze Kafky a kompletní Spisy Karla Poláčka, ale můj projekt na pomník Franzi Kafkovi. To já jej vymyslela a podílela se na jeho realizaci! A přináší mi radost, když jedu okolo a vidím, že z hlediska turistického ruchu úspěšně konkuruje Karlovu mostu a Staroměstskému orloji," uvedla v rozhovoru pro Mf Dnes.

Davouze stojí také za vznikem mezinárodní Ceny Franze Kafky, kterou uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Jejími laureáty se z českých autorů stali Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová.

Pražská rodačka Davouze byla také iniciátorkou Ceny Jana Zrzavého, soutěže francouzských a českých studentů výtvarného umění, kteří vždy strávili tři týdny ve Francii a tvořili. Jejich díla pak byla vystavena střídavě v Paříži a v Praze a odborná komise vybrala vítěze. Po dvou ročnících projekt pro malý zájem z francouzské strany skončil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme