Definitivní tečka za letitým sporem. Milerovi příbuzní se už nechtějí dál soudit o Krtečka

Šest lidí bude dědit po výtvarníkovi Zdeňku Milerovi, autorovi Krtečka. Znesváření příbuzní se domluvili po více než osmi letech soudních sporů. Po Milerovi budou dědit děti, vnučka, vdova a správkyně dědictví. Server Seznam Zprávy si vyžádal od soudu usnesení o uzavření dědického řízení. Z toho vyplývá mimo jiné, že dědicové nebudou po vnučce Karolíně vymáhat náhradu za poskytování licence.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dědicové se také dohodli, že mezi sebou ukončí veškeré soudní spory. | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

Po výtvarníkovi Zdeňku Milerovi, autorovi postavičky Krtečka, bude dědit šest lidí – pět jeho příbuzných a správkyně dědictví Milena Fischerová. Uvedl to v pondělí server Seznam Zprávy, který si od soudu vyžádal usnesení o uzavření dědického řízení.

Zůstane Krteček na formuli 1? ‚Musí se k tomu vyjádřit Milerovi dědicové,‘ řekla správkyně dědictví

Číst článek

Dědicové se podle serveru mimo jiné dohodli, že po vnučce Karolíně nebudou vymáhat náhradu za to, že ke Krtečkovi poskytovala licence. Rodina se k detailům uzavřené dohody prozatím nechtěla vyjadřovat.

Znesváření příbuzní se domluvili po více než osmi letech soudních sporů. Dědictví včetně podílů k majetkovým právům, obrazům a finanční hotovosti na několika účtech si rozdělí Milerova manželka Emílie, tři jeho děti – Barbora, Kateřina a Michael z prvního manželství – a jeho vnučka Karolína. Fischerová získala svůj dědický podíl v penězích.

Obrazy za 30 milionů

Co se týče majetkových práv, Barboře připadne čtyřicetiprocentní podíl. Vdova po výtvarníkovi, Kateřina a Michael mají každý nárok na dvacet procent. Čtveřice zdědila také přístup k deseti bankovním účtům.

„Všichni čtyři zároveň získají také 192 obrazů, které Zdeněk Miler namaloval. Jeden se například jmenuje Krtek a rybka, další Domeček s dvěma myškami nebo Cvrček v okapové rouře,“ napsal server. Hodnota těchto děl byla podle notáře v době úmrtí autora 30 milionů korun.

Van Goghův autoportrét je pravý, potvrdili experti. Slavný malíř v něm zachytil svůj duševní stav

Číst článek

Dědicové se zároveň dohodli, že mezi sebou ukončí veškeré soudní spory a že zároveň v budoucnu nezahájí ohledně autorských práv nové soudní spory nebo správní řízení s Milerovou vnučkou Karolínou ani s jeho dcerou Kateřinou. „Nebudou tak uplatňovat jakékoliv nároky vzniklé do dne uzavření této dohody,“ uvedl v dokumentu notář.

Karolína Milerová je zakladatelkou firmy Little Mole. Právě tato společnost poskytovala práva na postavičky z pohádky o Krtkovi, a to na základě smlouvy, kterou vnučka se svým nemocným dědečkem uzavřela v září 2011, tedy dva měsíce před jeho smrtí.

Neplatná smlouva

Soudy ale loni na základě žaloby Fischerové pravomocně rozhodly, že smlouva není platná, a že tedy Milerová ke Krtečkovi ani dalšímu dílu nemá licenci ani právo udílet podlicence jiným výrobcům. Obsah smlouvy totiž podle justice nebyl dostatečně určitý.

Soud potvrdil, že vnučka výtvarníka Milera nemá licenci ke Krtečkovi. Smlouva byla neurčitá

Číst článek

Dohoda nyní uvádí, že dědicové nebudou osobně ani přes firmy, které vlastní, v souvislosti s autorskými majetkovými právy po Milerovi vyvíjet jakoukoliv další činnost.

Po výtvarníkovi zůstaly také některé pohledávky. Na jejich uhrazení se budou dědicové podílet rovným dílem.

Výtvarník, ilustrátor a režisér animovaných filmů Miler zemřel ve věku 90 let. Postava Krtka mu podle odhadu českých vydavatelů vynesla až 200 milionů korun, i dnes Milerovo dílo vydělává ročně miliony.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme