VIDEO: Ministr Staněk odvolal šéfa Národní galerie Fajta, podal na něj dvě trestní oznámení

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Oznámil to během čtvrteční tiskové konference. Důvodem pro odvolání podle ministra byly problémy zjištěné při kontrolách institucí a ztráta důvěry v oba ředitele. Staněk zároveň uvedl, že v té souvislosti podal na Jiřího Fajta dvě trestní oznámení. Podle Fajta je jeho odvolání politickým krokem.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:29 18. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Po seznámení se s výsledky veřejnosprávních kontrol a jejich následného právního rozboru jsem byl skutečně zklamán a nemohl jsem učinit nic jiného než oba ředitele odvolat,“ oznámil Staněk.

„Protože bylo mou zákonnou povinností konat, současně jsem byl nucen podat dvě trestní oznámení, která už byla doručena Městskému státnímu zastupitelství v Praze,“ dodal s tím, že třetí trestní oznámení připravuje.

Ministr Staněk rozhodl o změnách ve vedení Národní galerie, zřejmě odvolal ředitele Fajta

Číst článek

Oba ředitelé podle Staňka na základě výsledků šetření ztratili jeho důvěru v to, že jsou schopni hospodárně a s odpovědností dobrého hospodáře vést „tak významné instituce s tak obrovským rozpočtem“. Ministr zároveň řekl, že už loni ministerstvo kultury muselo dofinancovávat hospodaření Národní galerie více než 15 miliony korun. 

Na Jiřího Fajta ministr podal trestní oznámení kvůli podle něj podezřelé smlouvě na 1,2 milionu či nájemním smlouvám, jež Fajt údajně nenechal schválit na ministerstvu.

Ve vedení Národní galerie Fajta nahradí Ivan Morávek, který je podle ministra schopen instituci ekonomicky konsolidovat a postarat se o klíčové projekty, které galerii čekají.

Dočasným vedením Muzea umění Olomouc pověřil ministr dosavadního zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala.

Fajt: Smlouva není problém

Fajt považuje své odvolání za politický krok, důvody uváděné ministrem jsou podle něj zástupné. Uzavírat autorské smlouvy mu zákon umožňuje, řekl.

„Autorská smlouva řeší moji autorskou činnost a ne manažerskou. Je podivné, že mi tohle bylo vyčteno v situaci, kdy podobné autorské smlouvy v resortu kultury běžně fungují,“ uvedl Fajt pro Radiožurnál.

„Celé mi přijde, že je to zástupné a celé absurdní,“ dodal s tím, že s ministrem měl profesionální vztahy a nevedl s ním spory.

Kotva je znovu památkou, rozhodl resort kultury. Podle ministerstva jde o výjimečnou stavbu

Číst článek

Spor s ministrem

Do sporu s Muzeem umění Olomouc se ministr dostal poté, co začal prosazovat vyhlášení architektonické soutěže na stavbu Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce, na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun.

Lidé z muzea a někteří další odborníci prosazovali stavbu podle deset let starého návrhu architekta Jana Šépky, ministr oponoval tím, že tak vysokou sumu z veřejných zdrojů jinak než na základě výsledku soutěže nemůže vláda investovat. Zaměstnanci muzea požadovali ministrovu rezignaci. Počátkem dubna se však Staněk se zástupci muzea na přípravě architektonické soutěže dohodl. Ministr podle mluvčího muzea pozval Soukupa na dnešek do Prahy, ředitel je ale nemocný, jel proto jeho zástupce.

O možném odvolání Fajta se vždy jen spekulovalo, ministr kultury konkrétní výtky vůči němu nezveřejnil. Před dvěma týdny v tisku uvedl, že zatím nemá důvod „pochybovat o jeho uměleckých výsledcích, ty ekonomické vyhodnocujeme. Zajímá mě malá návštěvnost galerie“. Návštěvnost galerie pod vedením Fajta, který do jejího čela nastoupil v polovině roku 2014, ale roste. Loni ji navštívilo celkem 711 928 lidí, v předchozím roce to bylo 690 000 lidí, jak vyplývá z výročních zpráv. V roce 2014 do galerie přišlo 380 000 lidí.

Podle informací ministerstva z počátku tohoto týdne byla 15. dubna v NGP zahájena veřejnosprávní kontrola zaměřená na vybrané skutečnosti rozhodné pro hospodaření NG s veřejnými prostředky.

dbr, ela, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme