Muchova epopej poputuje pouze do Japonska, Čínu vynechá. Umělcův vnuk je proti převozu

Muchova Slovanská epopej bude vystavena pouze v Japonsku. V Číně, kam měla zamířit poté, nebyly podle ministra kultury Daniela Hermana zajištěny potřebné standardy. Ministerstvo kultury vydalo povolení k vývozu epopeje do Japonska tento týden, řekla mluvčí úřadu Simona Cigánková. Cyklus děl, který je kulturní památkou, by měl Česko opustit v únoru. Výstava v Tokiu začne v březnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

Proti asijskému turné se ozývají kritické hlasy. Obávají se poškození děl. Proti vyvezení díla vznikla petice, kterou podepsal i starosta Moravského Krumlova, kde byla epopej dlouho dobu vystavena.

Neúcta k českým památkám

Vyvezení díla kritizuje starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Uvedl, že Praha umístění Slovanské epopeje neřeší. "Pokud chce řešení oddálit tím, že ji pošle na tři roky do zahraničí, tak je to velmi směšné a vyjadřuje to neúctu k českým kulturním památkám," sdělil Třetina.

Kritici, kteří sepsali petici, i Muchův příbuzný John Mucha vyjádřili obavu z převozu děl. Ukládání do přepravních tubusů a opakované vypínání je může nenávratně poškodit, tvrdí. Praha to odmítá. Podle Národní galerie jsou ve výborném stavu a na transport jsou připravena.

Muchovu Slovanskou epopej vystaví příští rok nejen jedna z nejslavnějších síní světa, ale také tři čínská muzea

Číst článek

Ministr Herman při sněmovních interpelacích řekl, že v případě žádosti Galerie Hlavního města Prahy o zapůjčení díla do Číny vyhodnotilo tento vývoz jako rizikový a žádalo o odstranění rizik. Jako příklad uvedl nedostatečné zajištění bezpečnosti obrazů při poměrně dlouhých přestávkách mezi jednotlivými výstavami. Galerie pak podle něj revidovala svoji žádost a žádala jen o povolení dočasného vývozu do Japonska. "A vývoz do Japonska byl vyhodnocen jako bezproblémový," řekl Herman.

Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na zámku. Plátna podle malířova odkazu patří Praze, přáním autora ale bylo, aby město epopeji vybudovalo samostatný výstavní pavilon. To se zatím nestalo, Praha podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) stálé umístění řeší. Dočasně by se podle ní dílo mohlo vrátit i na Moravu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme