Ve více jak 500 městech začala Muzejní noc. V Praze se na některé objekty čekají dlouhé fronty

Při tradiční akci Muzejní noc se večer otevřou desítky kulturních institucí. Kromě Prahy, kde jich bude více než 70, návštěvníky přivítají v dalších 500 městech. Pražská muzejní noc přilákala velké množství lidí, před některými objekty se stojí i fronty. Například u Národního muzea se lidé začali scházet už více než hodinu před otevřením. V hlavním městě budou objekty otevřené od soboty 19.00 až do nedělní 1.00.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 21:34 8. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Lidé se budou moci podívat na zrekonstruované prostory, ale i na nejznámější předmět, což je plejtvák Myšok. V rámci Národní galerie i Židovského muzea jsou potom otevřené nové instituce,“ říká mluvčí Národního muzea Kristýna Kvapilová.

Na vstup do muzea lidé čekali asi hodinu ve dvou zástupech. „Fronty se začaly tvořit asi hodinu před otevřením. Ze začátku jsme to odhadli kolem 2000 lidí,“ doplnila.

Počty návštěvníků, kteří se do muzea dostali, musely být z bezpečnostních důvodů omezeny a uzavřená byla i kopule. Noví návštěvníci se dostávali dovnitř podle toho, jak jiní odcházeli.

Chyba ve jméně, osamělá Čechie i vyboulený roh. 12 tajemství fasády Národního muzea v podrobném fotoprůvodci

Číst článek

Kromě rekonstruované budovy, která se veřejnosti otevřela po několika letech, láká Národní muzeum návštěvníky také na před pár dny otevřenou výstavu Rytíři nebes o českých letcích RAF.

„Jedná se o autentické předměty našich letců. Zmíním třeba Františka Fajtla nebo plukovníka (Aleše) Brixe. Budou tam jejich uniformy a vyznamenání,“ řekl při otevření náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík. Počet návštěvníků, kteří se do muzea dnes večer dostanou, bude omezený. Z bezpečnostních důvodů nebude přístupná ani kopule.

V minulých ročnících Pražské muzejní noci bylo nejnavštěvovanějším Letecké muzeum Kbely. V sobotu večer kromě běžné expozice návštěvníkům umožnilo také vstup na letištní plochu, nad hlavami jim na začátek programu proletěla vojenská letadla a seskočili parašutisté. Kromě letadel si mohli prohlížet také vozidla velorex. Doprovodný program připravily i další objekty.

Mezi nejnavštěvovanějšími objekty podle pořadatelů tradičně bývá také Národní technické muzeum, Národní zemědělské muzeum, Muzeum policie, Botanická zahrada nebo skleníky Přírodovědecké fakulty.

Běžně nepřístupné prostory

Otevřené byly kromě nich také další univerzitní objekty včetně Karolina, rotundy svatého Václava v objektu Matematicko-fyzikální fakulty na Malostranském náměstí nebo běžně nepřístupného Anatomického muzea 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Před objekty Přírodovědecké fakulty na Albertově bude v podvečer chemická show.

Před hlavní budovou Muzea hlavního města Prahy zahájil večerní program jazzový koncert. V Dětském muzeum malé návštěvníky čekají loutky čtyřlístku i pracovní listy.

Otevřené jsou i prostory zapojené ho výstavního projektu Pražské Quadriennale na Výstavišti. Připojily se také některé galerie včetně Národní galerie nebo několika objektů Galerie Hlavního města Prahy. Do všech budov byl vstup zdarma s výjimkou národní kulturní památky Vyšehrad, kde návštěvníci platí za vstup symbolickou jednu korunu.

Pražský dopravní podnik zajistil pro návštěvníky muzejní noci devět speciálních autobusových linek a jednu tramvajovou, které přepravují zájemce bezplatně. Provoz metra navíc bude prodloužen více než hodinu přes půlnoc.

Národní muzeum uspořádalo první Pražskou muzejní noc v roce 2004. Akce se setkala s velkým úspěchem, proto se už o rok později rozšířila do celé republiky. Festival muzejních nocí od roku 2005 organizuje Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s ministerstvem kultury a Národním muzeem. Letos začal 18. května a vrcholí tento víkend, zapojilo se přes 500 měst.

Loni do otevřených muzeí, památek, galerií a dalších objektů navzdory špatnému počasí přišlo 120 tisíc lidí, v roce 2008 jich bylo přes 200 tisíc.

hnn, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme