Muzeum Kampa se po požáru v technické místnosti opět otevírá návštěvníkům

Muzeum Kampa se v sobotu znovu otevírá veřejnosti. Lidé si mohou prohlédnout výstavu Alfonse Muchy a Pasty Onera, která začala v červnu, a stálou expozici děl Františka Kupky a Otto Gutfreunda. Muzeum bylo dočasně uzavřeno kvůli požáru, který 15. července vypukl v technické místnosti. Část budovy zůstává stále uzavřena, opravy potrvají několik měsíců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouř z požáru elektrických rozvodů poškodil především vyšší patra muzea, včetně depozitáře. | Zdroj: Twitter Hasiči Praha

Výstava Elusive Fusion, což znamená nepolapitelné spojení, čítá 25 nejznámějších plakátů secesního malíře Alfonse Muchy a přes desítku prací současného ze street artu od Pasty Onera. Návštěvníci uvidí také Muchovo velkoformátové dílo Doba římská a příchod Slovanů.

Kvůli požáru rozvodů zasahovali v Muzeu Kampa hasiči. Do výstavních prostor se oheň nedostal

Číst článek

Dekorativní malbu Mucha vytvořil pro světovou výstavu v Paříži v roce 1900. Plátno, které zdobilo pavilon Bosny a Hercegoviny, má rozměry sedm krát 3,5 metru. Podle odborníků předznamenalo Muchovu práci na Slovanské epopeji.

Výstava nicméně reflektuje především body, které umělce spojují. Oba výtvarníky fascinoval svět krásy, elegance a přepychu. Zatímco Mucha se podle odborníků na formování tohoto světa podílel, Pasta Oner z něj čerpá a hraje si s odkazy na obrazová schémata se slavnými produkty. V jejich dílech se projevují témata krásy, touhy po dokonalosti i fascinace ženskou tváří. Výstava potrvá do 25. října.

Podle zástupců muzea je z technických důvodů uzavřena komorní výstava Eduarda Ovčáčka. Prezentovala koláže a dřevěné objekty s motivem grafému. Požár předčasně ukončil výstavu konceptualisty Jana Wojnara.

Škody po požáru

Kouř z požáru elektrických rozvodů poškodil především vyšší patra muzea, včetně depozitáře. Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, už dříve uvedl, že škoda na budově přesáhla 10 milionů korun.

Další dva až tři miliony je škoda na zasažených dílech. Požár sice žádné z nich nezničil, asi dvě třetiny děl ze sbírky nadace však pokryl mazlavý popílek. Podle Pospíšila zaberou restaurátorské práce půl roku až rok.

Finanční pomoc s restaurováním uměleckých děl minulý týden přislíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Má být v jednotkách milionů korun. Část škody pokryje pojistka, muzeum spustilo i sbírku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme