Odboráři z Národní galerie s odvoláním Fajta souhlasí. Vytýkají mu ‚personální zemětřesení‘

Odbory Národní galerie souhlasí s odvoláním Jiřího Fajta z pozice generálního ředitele. „Výbor odborové organizace považuje za nešťastné zpolitizování dění okolo Národní galerie v Praze,“ stojí v tiskové zprávě. Fajtovi vyčítají zejména výměnu zaměstnanců galerie, špatný přístup k pracovníkům a neadekvátní autorský honorář, který si měl generální ředitel vyplatit.

Praha (Aktualizováno: 14:27 3. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odbory národní galerie souhlasí s odvoláním Jiřího Fajta z pozice generálního ředitele (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

„V našem prohlášení, které posuzujeme z hlediska personální a ekonomicko-provozní situace zaznívá to, že s odvoláním generálního ředitele Jiřího Fajta souhlasíme, protože za poslední čtyři roky došlo k masivním výměnám pracovníků na důležitých funkcích,“ řekl Radiožurnálu šéf odborů Národní galerie Pavel Piekar. 

„Galerie kvůli tomuto personálnímu zemětřesení byla celé čtyři roky velice nefunkční. Zároveň jako odborová organizace nemáme detailní informace o výběrových řízeních, o uzavírání smluv. V tomto ohledu bychom byli rádi, pokud by nám kontrolní komise po kontrole předala nějaký zápis, jakým způsobem byla tato činnost v Národní galerii z pozice managementu a generálního ředitele prováděna,“ dodal.

Petici proti Fajtovu odvolání podepsal i ředitel Centre Pompidou. K protestu se přidaly desítky institucí

Číst článek

Jiří Fajt tvrzení odborů odmítá. „Vyjádření odborářů nepovažuji za relevantní, ať již je jakékoliv… V galerijních odborech jsou totiž asi tři desítky lidí, tedy přibližně desetina celkového počtu zaměstnanců. Navíc jejich předseda, správce budov na Hradčanském náměstí, p. Piekar, se do čela odborů nechal zvolit, aby nemohl být postižen za své flagrantní kázeňské selhání,“ uvedl pro iROZHLAS.cz.

„Galerijní odbory si v minulosti pletly svojí historicky určenou úlohu a vměšovaly se rády do obsazování ředitelů instituce. To jim v žádném případě nepřísluší a tak činí i nyní. Bohužel se však dnes k řízení galerie vyjadřuje celá řada lidí, kteří nemají zkušenosti ani ponětí o komplexitě řízení takovéto instituce,“ dodal.

Tiskové prohlášení (viz níže) obsahuje čtyři body, které Fajtovi odbory vyčítají. Kromě personální situace odbory tvrdí, že došlo k porušování zákonů. „Řada indicií ukazuje na závažná porušování zákonných norem ze stravy odvolaného generálního ředitele,“ píše se v prohlášení.

Problematická odměna

Dalším bodem je odměna, kterou si měl Fajt vyplatit. „Domníváme se, že na takový autorský honorář nárok neměl,“ řekl Piekar.

Jiřího Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) před Velikonocemi. Odvolání obou zdůvodňuje jejich pochybeními, která zjistily ministerské kontroly ve zmíněných institucích.

Ministr Staněk: Problém s odvoláním ředitelů Fajta a Soukupa je složitý, ale zákon platí pro všechny

Číst článek

V případě Fajta Staněk kritizoval zejména autorskou smlouvu, díky níž si Fajt ke svému platu ředitele přivydělal během 16 měsíců přibližně milion korun za přípravu výstav; podobné smlouvy ale uzavírají i další ředitelé státních příspěvkových organizací, mluvil o ní ředitel Národního divadla Jan Burian.

Zdůvodnění?

Fajt uvedl, že své odvolání považuje za politický krok, důvody pokládá za zástupné.

Historikové umění a kurátoři oslovení ČTK uvedli, že ministr odvolání dostatečně nezdůvodnil. Podle opozice se Staněk odvoláním Fajta snaží zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi.

Za Fajta se v den jeho odvolání postavili zástupci 12 institucí, postupně přibylo pod protestním dopisem ředitelů významných světových muzeí a galerií dalších 26 jmen včetně ředitele Centre Pompidou Bernarda Blistène. Mezi podepsanými jsou šéf Metropolitnímu muzea v New Yorku Max Hollein, ředitel Muzea moderního umění v New Yorku Glenn D. Lowry, Tristram Hunt z londýnského Victoria and Albert Museum.

Za Fajta se postavili také zástupci Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU). „Způsob odvolání těchto dvou představitelů významných kulturních institucí nepovažujeme za důvěryhodný. Práce pana Soukupa i pana Fajta dle dostupných materiálů vykazovala kontinuálně dobré výsledky, problémy ve vedení institucí nezaznamenali v posledních letech ani předešlí ministři kultury,“ uvedli představitelé filmové fakulty.

Jiří Fajt uvedl, že si podpory váží. „Nesmírně si však vážím obrovské podpory jak v České republice, tak v zahraničí. To je pro mě důkazem o tom, že NGP za mého vedení byla dobře nasměrovaná a dosahovala hmatatelných úspěchů,“ napsal v SMS zprávě.

Celé prohlášení odborů Národní galerie:

ela, Jaroslav Hroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme