Národní knihovna získala vlastnoručně psaný dopis Mozartova syna. Hovoří o založení muzea v Salzburgu

Národní knihovna zakoupila vlastnoručně psaný dopis, jehož autorem je mladší ze dvou synů slavného skladatele Wolfganga Amadea Mozarta Franz Xaver Wolfgang Mozart . Knihovna to uvádí v tiskové zprávě. Dopis tak doplní sbírku dalších originálních dokumentů z korespondence Mozarta i členů jeho rodiny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna odkoupila dopis za bezmála 300 tisíc korun | Zdroj: Národní knihovna

„Originál tohoto dopisu byl pro širší veřejnost v podstatě neznámým dokumentem. Ve specializované mozartovské dokumentaci z let 1963 se o něm sice můžeme dočíst, avšak jsou zde chybné údaje o jeho uložení,“ vysvětluje generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Mozart v dopise mimo jiné hovoří o právě založeném Mozarteu v Salzburgu. Podle knihovny také kontext skrytě odkazuje na unikátnost takzvaného Mozartova památníku v pražském Klementinu, který v roce 1837 vznikl u příležitosti 50. výročí pražské premiéry opery Don Giovanni a stal se vůbec prvním muzeem Wolfganga Amadea Mozarta na světě.

Dopis odkoupila Národní knihovna od českého ilustrátora a malíře Vojtěcha Kubašty za přibližně 290 tisíc korun. Autogram bude nyní předán restaurátorům a poté digitalizován.

Hlavní část sbírky Mozartova Památníku v pražském Klementinu v současnosti tvoří rukopisné i tištěné historické hudebniny, které obsahují více než 180 Mozartových skladeb. Dobové opisy skladeb byly vytvořeny přímo pro památník. Tištěné hudebniny, mezi nimiž jsou i první vydání, pocházejí z produkce vídeňských a lipských nakladatelských domů z konce 18. a z první třetiny 19. století. Mezi nejcennější dokumenty této sbírky patří čtyři dopisy psané rukou členů Mozartovy rodiny a samotným W. A. Mozartem.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme