Novou ředitelkou Národní Galerie v Praze bude Alicja Knastová. Porazila Fajta a Pokorného

Alicja Knastová z Polska bude novou generální ředitelkou Národní galerie v Praze. Jméno vítěze výběrového řízení v úterý oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve finále výběrového řízení byli ještě ředitel galerie Plato Ostrava Marek Pokorný a Jiří Fajt, který už na pozici ředitele Národní galerie pět let působil. Právě kvůli náhlému loňskému odvolání ředitele instituce Fajta měla galerie rok a půl dočasné vedení.

Praha (Aktualizováno: 13:28 13. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová ředitelka Národní galerie v Praze Alicja Knastová | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„To, co představila paní Knastová, mi dnes pro Národní galerii připadá úplně zásadní. Neustále zdůrazňuje, že je třeba se zbavovat rutiny, dostat do muzeí a galerií lidi, kteří tam ještě dnes mají daleko a oslovit mladé, což dokázala úspěšnými akcemi v Polsku. Především dokázala vybudovat v Katovicích Slezské muzeum a zvýšit jeho návštěvnost více než desetkrát. Také získala ocenění od Metropolitního muzea v New Yorku a Asociace muzeí v Nizozemí,“ uvedl ministr Zaorálek.

Filip se odvolal proti rozhodnutí soudu, že se musí omluvit bývalému řediteli Národní galerie Fajtovi

Číst článek

Bývalá ředitelka Slezského muzea v Katovicích nastoupí 1. ledna 2021 s mandátem na šest let. „Doba pandemie je velni obtížná, bude důležité zabývat se přístupností sbírek a zároveň tím, aby se mladí lidé, kteří se narodili v éře internetu, chodili do galerií. Právě tito lidé budou za nějakých dvacet let rozhodovat o tom, zda-li se tento segment kultury bude rozvíjet,“ uvedla Knastová.

Přesun do Prahy spolu s rodinou plánuje od ledna. „Bude tomu předcházet proces předávání, který je v kulturních institucích velmi důležitý. Co se týče jazyka, zatím nemám odvahu na to, abych odpovídala v češtině, ale v češtině si třeba čtu a věřím, že budu schopna brzy komunikovat,“ dodala.

Muzeoložka a muzikoložka Alicja Knastová vystudovala Univerzitu Adama Mickiewicze v Poznani, v současné době dokončuje doktorát na London Metropolitan University - School of Art, Architecture and Design. Během své profesionální kariéry řídila nebo spolupracovala na více než stovce výstav. V současné době pracuje mimo jiné jako konzultantka pro Muzeum polské historie nebo Muzeum velkopolského povstání.

Odvolaný Fajt

Loni v dubnu Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Oba odvolal s odkazem na hospodářská pochybení a podal na ně trestní oznámení.

Muzeum Kampa se dočká příspěvku od ministerstva kultury. Zaorálek slíbil pomoc v jednotkách milionů

Číst článek

Policie později obě trestní oznámení odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila. Staněk o odvolání Fajta pověřil vedením Národní galerie v Praze ekonoma Ivana Morávka a vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce.

Nový ministr Zaorálek po svém nástupu na ministerstvo kultury zrušil konkurz vyhlášený Staňkem, z vedení Národní galerie odvolal Morávka a řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.

V dubnu pak vyhlásil výběrového řízení. V srpnu kandidáti prošli výběrovým řízením, při níž se zjišťuje třeba jednání kandidátů v různých modelových situacích, zkouší se práce v týmu nebo se skládají psychodiagnostické testy.

Mezitím jejich koncepce, které předkládali komisi, ministerstvo poslalo několika osloveným zahraničním expertům z vídeňské Albertiny, pařížského Centre Pompidou či Metropolitního muzea v New Yorku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme