Zemřel legendární ruský herec a režisér Tabakov. Vytvořil přes 200 rolí a režíroval desítky inscenací

V Moskvě zemřel slavný ruský režisér, herec a pedagog Oleg Tabakov, v pondělí to oznámilo Čechovovo moskevské umělecké divadlo (MCHAT), kde Tabakov působil jako umělecký vedoucí. Třiaosmdesátiletý umělec byl delší dobu ve velmi vážném stavu, od prosince byl v umělém spánku.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oleg Tabakov | Zdroj: CC BY 2.0/Wikipedia

Tabakov byl v Rusku uctíván jako filmová a divadelní legenda, jako herec působil od roku 1953. Dlouhá léta byl členem hereckého souboru divadla Sovremennik, později přešel do divadla MCHAT, jehož se stal ředitelem. Následovalo založení jeho vlastního souboru Tabakerka a post rektora na divadelní škole. Uměleckým vedoucím MCHAT byl Tabakov patnáct let.

Role Chlestakova

Za svou bohatou kariéru vytvořil Tabakov přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval desítky inscenací. Často hostoval v USA i po Evropě, za svoji oddanost herectví, divadlu a výchově mladých umělců získal řadu ruských a mezinárodních cen.

Československo poprvé navštívil počátkem 60. let, v roce 1968 se zhostil role Chlestakova v Revizorovi v Činoherním klubu. V Praze v poslední letech několikrát hostovala jeho Tabakerka. Zahrál si i v českém filmu režiséra Antonína Moskalyka Kukačka v temném lese.

V roce 2008 převzal Tabakov v Praze čestný doktorát DAMU za mimořádné mezinárodní zásluhy o rozvoj divadla a za blízký vztah k české divadelní kultuře. Přednášel studentům na DAMU i brněnské JAMU.

Tabakov se narodil v srpnu 1935 v Saratově, podle ruských médií byl otcem čtyř dětí. Poslední potomek se mu narodil, když mu bylo 71 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme