Druhý den, druhá rezignace. Po uměleckém šéfovi končí ve funkci i ředitelka Opery Národního divadla Hroncová

Po uměleckém řediteli Opery Národního divadla Petru Kofroňovi rezignovala ve středu také ředitelka Opery ND a Státní opery Silvia Hroncová. Informaci Radiožurnálu potvrdila sama Hroncová i mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 18:32 22. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvia Hroncová | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 4.0,©

„Silvia Hroncová oznámila odstoupení z funkce ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery. Její pravomoci dočasně přebírá správní ředitelka Národního divadla Tamara Čuříková,“ uvedl pro Radiožurnál mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Dodal, že všechny soubory divadla standardně hrají ve všech termínech, které jsou naplánovány.

Hroncová ve vedení opery končí pouhý den poté, co rezignaci oznámil umělecký ředitel Kofroň. Ten odchází předčasně, dva měsíce před koncem svého funkčního období.

Umělecký šéf Opery Národního divadla Kofroň rezignoval, odchází o dva měsíce dřív, než bylo v plánu

Číst článek

Obě rezignace byly oznámeny krátce poté, co zaměstnanci a umělci Národního divadla vyzvali ředitele Jana Buriana ke zodpovězení otázek okolo vize a směřování opery. Nejistota podle nich panuje právě v souvislosti s nástupem Nora Per Boye Hansena na místo, ze kterého Kofroň nyní předčasně odchází. 

Dopis minulé pondělí podepsalo 339 osobností včetně vedení opery, sólistů, dirigentů, členů orchestru Národního divadla, členů orchestru Státní opery, členů sboru Národního divadla, členů sboru Státní opery a řady dalších. 

„Celkově je v Národním divadle obrovská nervozita, protože nikdo neví, co bude dál. Proto vznikl i tento otevřený dopis, protože opravdu nikdo neví, jakou cestou se bude opera Národního divadlo, potažmo Státní opery jako celku ubírat,“ řekla tehdy Radiožurnálu pěvkyně Eva Urbanová. 

Rezignace Hroncové vedení divadla lituje. Kdo ji nahradí ve funkci, není ještě jasné. „Mrzí nás, že se paní Hroncová nevyrovnala s dlouho připravovanými změnami, které jsou přirozenou součástí vývoje kulturní instituce. Ředitel Národního divadla Jan Burian ji od začátku o chystaných krocích informoval a s její spoluprací počítal. V dohledné době oznámíme jméno nového správního ředitele Opery,” sdělil mluvčí Staněk.

Nejistota, nervozita

Situaci v dopise zaměstnanci a výkonní umělci Opery Národního divadla a Státní opery označují za kritickou, odsuzují jak netransparentnost výběru nového uměleckého ředitele Hansena, tak jeho nepředstavení základní vize směřování instituce.

Stále nevíme, jaké má plány, říkají lidé z Národního divadla o novém šéfovi opery Hansenovi

Číst článek

„Připravíme formou otevřeného dopisu odpověď, která bude obsahovat i ta fakta, která jsou všeobecně známa z otevřených zdrojů nebo o kterých jsme měli za to, že jsme soubor opery informovali prostřednictvím ředitelky Opery Národního divadla a Státní opery,“ sdělil následně ředitel Národního divadla Burian v reakci na dopis.

Hansenův tým

Norský divadelní režisér Hansen po příjezdu do Prahy letos v únoru uvedl, že chce posílit mezinárodní postavení Opery Národního divadla, oživit historii české opery, zvýšit počet nových produkcí a profilovat umělecké soubory Opery Národního divadla a Státní opery.

Hansenův tým, do kterého patří i německý dirigent a budoucí hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens, se soustředí na znovuotevření historické budovy Státní opery po generální rekonstrukci. Divákům se Státní opera poprvé představí slavnostním operním gala 5. ledna 2020, přesně 132 let od prvního otevření v roce 1888.

Hansen na univerzitě v Oslu vystudoval divadelní vědu a pak studoval operní režii v německém Essenu. Od dubna 2012 do července 2017 byl uměleckým ředitelem Norské národní opery, která se vypracovala mezi přední operní scény a v roce 2015 obdržela v Londýně Mezinárodní operní cenu v kategorii nejpřístupnější scéna.

dbr, ela Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme