Plachetka s manželkou nahráli album z oper Smetany a Dvořáka. ‚Trvalo to déle, než kdybych točil Mozarta‘

Vídeňská opera, Metropolitní opera v New Yorku nebo Královská opera v Londýně. To jsou jen některá z míst, kde už zpíval náš současný nejznámější operní pěvec Adam Plachetka. I proto mívá ve svém repertoáru spíš díla zahraničních skladatelů. K výročí vzniku samostatné republiky teď ale společně se svou manželkou Kateřinou Kněžíkovou a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu připravil nové album českých klasiků Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejznámější český operní pěvec Adam Plachetka | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Repertoár to pro mě není úplně běžný. Samozřejmě to vyžadovalo větší přípravu, protože když se nějakému oboru nevěnujete každý den, hlas a krk si na to musí zvyknout. Celá příprava byla delší, než kdybych točil Mozarta, ale bylo to příjemné. Myslím si, že to šlo hezky v kolech, protože jsem se po pár měsících mohl k něčemu vrátit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Hrnčíře

Se svou manželkou se potkali v roce 2005 na prknech Národního divadla v Praze, kde se veřejnosti oba představili poprvé. Doma se ale snaží zpívat co nejméně.

„Dříve jsme většinu práce dělali doma, dnes už na to chodíme do divadla, abychom nerušili a aby i děti měly svůj klid. Ne že bychom jim tajili, co děláme, ale snažíme se je ušetřit zvuku z první ruky,“ říká Plachetka.

Splnění snů

„My jsme původně vybírali z mnoha dalších autorů. Nakonec jsme si ale řekli, že můj muž nemá moc prostor pro výběr vzhledem k tomu, že album vzniká ke stému výročí Československé republiky a on už v minulosti natočil Smetanu a Dvořáka. A já jsem si na svém prvním CD chtěla splnit své sny jako Mařenku nebo Rusalku,“ vysvětluje operní pěvkyně Kateřina Kněžíková výběr nahrávek. Ten spolu s přípravami trval téměř rok.

Třináct nahrávek z oper Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka můžete slyšet na albu s názvem Každý jen tu svou, které připravilo vydavatelství Radioservis.

Martin Hrnčíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme