Cenu Arnošta Lustiga za rok 2017 získal Paul Rausnitz, majitel přerovské společnosti Meopta

Cenu za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost převzal ve čtvrtek v sídle pražské primátorky devadesátiletý Čechoameričan, majitel přerovské společnosti Meopta - optika, Paul Rausnitz. Výbor, který laureáty volí, ho ocenil jako mimořádnou osobnost hodnou vděku a následování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Držitel Ceny Arnošta Lustiga pro rok 2018 – Paul Rausnitz | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Ocenění laureátovi předal premiér v demisi Andrej Babiš (hnutí ANO), jemuž jako předsedovi vlády přísluší funkce předsedy čestného výboru ceny, za přítomnosti primátorky Adriany Krnáčové (hnutí ANO) a předsedy výboru ceny kardiochirurga Jana Pirka.

„Dovolte, abych vám vyjádřil hlubokou úctu a poděkoval vám za váš přínos českému národu,“ řekl Babiš při ceremoniálu. Zvlášť ocenil odvahu Rausnitze bojovat za svobodu a demokracii a také jeho podnikatelské úspěchy.

Prestižní ocenění Česká hlava za vědu a výzkum získal historik a archeolog Sommer

Číst článek

Z rodného Československa byl Rausnitz nucen uprchnout před nacisty kvůli židovskému původu a během druhé světové války se podílel na osvobození země, když jako čtrnáctiletý vstoupil do československé jednotky v Buzuluku. V roce 1946 v obavách před nastupujícím komunistickým režimem odešel do Spojených států. Po roce 1989 zprivatizoval Meoptu, kterou postupně zmodernizoval.

„Ve svém mládí pro republiku nasadil život. V USA se všemu naučil a dosáhl velkého úspěchu, aby se pak po roce 1989 vrátil do své rodné země a zachránil zde celý průmyslový obor. Paulu Rausnitzovi patří úcta a vděčnost naší země. Je velkým příkladem,“ uvedl prezident Česko-izraelské smíšené obchodní komory Pavel Smutný, který je jedním ze zakladatelů ocenění.

'Přerovský Baťa'

Československo rodina Rausnitzových opustila v roce 1939, původně chtěli odjet do USA. Přes Polsko se ale nakonec za dramatických okolností dostali až do Sovětského svazu. Do Československa se Rausnitz vrátil spolu s bratry jako voják československé armády.

Ocenění předal premiér v demisi Andrej Babiš | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Rok po konci války utekl s rodinou do Spojených států, kde s bratry založil společnost WEPRA. Nejprve dováželi do USA českou bižuterii. Poté, co jim komunisté zkonfiskovali jablonecký majetek, začali spolupracovat se světoznámou klenotnickou firmou Swarovski.

Po roce 1990 se Paul Rausnitz vrátil do Československa, svými investicemi tehdy zachránil upadající přerovskou společnost Meopta. Vybudoval z ní postupně prosperujícího významného výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů. Podnik s 2300 zaměstnanci patří nyní mezi největší zaměstnavatele v regionu.

Slovenský prezident vyznamenal Kubišovou i Pitharta. 'V Praze bych takové ocenění nedostal,' říká politik

Číst článek

Rausnitz je stále aktivním majitelem, který se podílí na strategickém rozhodování. Před týdnem jeho činnost ocenili zastupitelé Přerova předáním dekretu o čestném občanství. Nejen kvůli záchraně Meopty se mu přezdívá ‚přerovský Baťa‘. Kromě podnikání se aktivně věnuje Československé obci legionářské.

Čtvrtečního ceremoniálu se zúčastnila i sestra Arnošta Lustiga Hana Hnátová, bývalý předseda vlády Petr Nečas, kardinál Dominik Duka, ministr zahraničí Martin Stropnický a izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Cenu Arnošta Lustiga založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora jako podporu odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. Ve svém díle se celý život zabýval tématem holokaustu, který v mládí sám zažil. Cena Arnošta Lustiga se od roku 2012 předává české žijící osobnosti za rozvoj morálních hodnot ve společnosti. Laureáta této prestižní ceny každoročně volí výbor složený ze 14 osobností české kultury, politiky a vědy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme