Kvůli dubnovému požáru se nebude v Notre-Dame sloužit půlnoční mše, poprvé po 200 letech

V pařížské katedrále Notre-Dame se poprvé po více než 200 letech nebude o Vánocích sloužit půlnoční mše. Gotická 850 let stará památka, jejíž střechu a věžičku v dubnu poškodil požár, stále prochází opravou. Náhradní půlnoční mše tak bude v nedalekém kostele Saint-Germain-l'Auxerrois, píše BBC.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížská katedrála Notre-Dame je kompletně chráněná plachtou. | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron si dal za cíl, aby katedrála, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, byla opravena do pěti let. V říjnu francouzské ministerstvo kultury oznámilo, že na rekonstrukci stavby už byla přislíbena téměř miliarda eur (kolem 25 miliard korun).

Ve slavné katedrále se sloužila půlnoční mše každý rok po dvě století, často i v době překotných historických událostí. Uzavřena byla jen během francouzské revoluce, kdy jí revolucionáři vážně poškodili, byla zbavena své církevní funkce a sloužila jako Chrám rozumu.

Mše po požáru se neobešla bez helem. | Foto: Karine Perret | Zdroj: Reuters

Na letošní půlnoční mši v kostele Saint-Germain-l'Auxerrois podle správce katedrály biskupa Patricka Chauveta bude dřevěná kazatelna, která má připomínat tu v katedrále Notre-Dame.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek požár zasáhl 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Oheň zničil střechu, krov a věžičku z 19. století. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklání se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme