Do Prahy se chystají dvě stovky exponátů ze slavného Egyptského muzea. K vidění budou příští léto

Dvě stovky předmětů v hodnotě jedné miliardy korun zapůjčí Egypt na velkou výstavu v Česku. Národní muzeum v Praze ji nazvalo Sluneční králové a její zahájení chystá na červen příštího roku. Přiblíží lokalitu Abúsír, na které desítky let pracují čeští egyptologové. Česká republika podle organizátorů podobnou akci světových parametrů ještě nezažila. A náročné přípravy jsou proto už teď v plném proudu.

Od stálého zpravodaje Praha/Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní muzeum | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pevně doufáme, že bychom na tu výstavu, na její vernisáž, nalákali někoho z vysokých egyptských představitelů, nejlépe prezidenta Sísího,“ říká ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak probíhají přípravy unikátní výstavy?

Kancelář egyptského prezidenta pozvání z rukou českého velvyslance v Káhiře Jana Fulíka nedávno převzala. Naposledy navštívila hlava Egypta Českou republiku před čtvrt stoletím. Na pozvání prezidenta Václava Havla tehdy přijel jeho egyptský protějšek Husní Mubárak.

„Egyptská strana má za ta léta vypracovaný velice striktní administrativní systém zápůjček a bezpečnosti, bezpochyby budou chtít nějakou formu státní záruky nezabavitelnosti. Egyptská strana udělala vstřícné gesto, ty předměty nám totiž půjčují zdarma,“ dodává Lukeš. Podle něj pomáhá při jednáních dobré jméno českých egyptologů, kteří se na výstavě odborně podílejí.

„Jejich renomé a práce nám otevíralo u egyptské strany dveře, egyptská strana nám vyšla vstříc a zapůjčí všechno, co jsme si řekli,“ vyzdvihuje Lukeš.

Náročné přípravy

Domovem exponátů, které na velkou egyptologickou výstavu do Prahy z Egypta poputují, je slavné Egyptské muzeum, jehož růžová majestátní budova stojí na dnešním náměstí Tahrír už od roku 1902. Muzeum je nyní pod vedením ředitelky Sabáh Abd al-Rázikové.

Úspěch českých egyptologů. V Abúsíru objevili hrobku královského úředníka Kairese

Číst článek

„Před odesláním na vaši výstavu se ke každému předmětu napíše podrobná zpráva o jeho stavu a nafotí se. U tohoto procesu bude přítomen zástupce pojišťovny, čeští organizátoři výstavy, egyptská turistická policie a zástupce specializované spediční firmy,“ vysvětluje Sabáh Abd ar-Ráziková, co všechno zapůjčení cenných předmětů obnáší.

Některé exponáty tak načas z očí návštěvníků Egyptského muzea zmizí, jiné pocházejí z obrovských depozitářů. Většinou se jedná o předměty, které v Abúsíru vykopali čeští a slovenští archeologové. Ředitelka muzea ale upozorňuje, že odesláním exponátů do Česka dohled egyptské strany neskončí.

Čeští archeologové odkryli loni v říjnu v egyptském Abúsíru vápencovou hrobku vysoce postaveného úředníka z poloviny páté dynastie. | Zdroj: Český egyptologický ústav

„Během přepravy do České republiky budou exponáty doprovázet egyptští archeologové a policisté. Po příletu se pak znovu udělá prohlídka každého předmětu a sepíše se další zpráva. No a zaměstnanci egyptského ministerstva památkové péče pak u exponátů zůstanou po celou dobu trvání výstavy,“ říká Sabáh Abd ar-Ráziková.

Po náročných přípravách uvítá výstava nazvaná Sluneční králové v Národním muzeu v Praze první návštěvníky v červnu příštího roku.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme