Praha se může octnout na seznamu památek v ohrožení UNESCO. Na vině jsou výškové stavby

Historické centrum Prahy zapsané od roku 1992 na seznam UNESCO se může dostat na seznam památek v ohrožení. Takový seznam spravuje také UNESCO a zahrnuje památky, kterým hrozí akutní nebezpečí zániku. Podle komisařů, kteří na jaře navštívili Prahu, město i český stát málo chrání hodnoty, pro které byla historická část Prahy na seznam světového dědictví zapsána.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Organizace UNESCO pražskému magistrátu vytýká třeba špatnou komunikaci nebo to, že v metropoli vznikají nové vysoké budovy, řekl viceprezident české pobočky centrály Mezinárodní rady pro památky a sídla ICOMOS Josef Štulc. „UNESCO žádalo, aby na Pankráci stavby nepřesáhly 70 metrů. Místo toho developer postavil to takzvané véčko,“ uvedl Štulc. 

Janek Rubeš: Skutečná Praha je Žižkov a Jižní Město, ne Staromák s trdelníky a počmáraná Lennonova zeď

Číst článek

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) UNESCO kritizuje také chystaný stavební zákon. Zaorálek ale dodal, že zařazení Prahy na seznam ohrožených památek v nejbližší době nehrozí. „Budeme zasílat své stanovisko, bude probíhat další debata. Je možné, že výsledky mohou přijít na UNESCO někdy v průběhu příštího roku,“ uvedl pro Radiožurnál Zaorálek. 

„Oficiálně jsme zprávu dostali minulý týden. Za nás je velmi pozitivní, že se ve zprávě vůbec nepíše o možném vyškrtnutí, které naopak bylo ve hře kvůli nečinnosti bývalé koalice dříve. Zástupci UNESCO a mezinárodní odborné organizace ICOMOS přijeli do Prahy v březnu a sami v aktuální zprávě reflektují, že postoj současné koalice je jiný než postoj té předchozí, na jehož základě si UNESCO dělalo obavy, zda se v Praze bere ochrana památek vážně,“ uvedla na dotaz Radiožurnálu mluvčí PRAHA SOBĚ Julie Kochová. Podle ní se nynější vedení Prahy k péči o kulturní dědictví zodpovědně hlásí. „Nyní o zprávě jednáme s ministerstvem kultury, stanovisko bychom měli mít v polovině listopadu,“ dodala. 

Na Seznamu světového dědictví v ohrožení je přes 50 položek, z evropských míst je tam Vídeň, Liverpool a byzantské chrámy v Kosovu. Několik desítek objektů bylo ze seznamu památek v ohrožení později odstraněno. Zcela bylo ze Seznamu světového dědictví vyškrtnuto Labské údolí v Drážďanech.

,Nečinnost státní správy‘

Podle zprávy UNESCO nyní je na Praze a České republice, aby započaly s nápravou tohoto stavu. To, jak se k tomu postaví, vyhodnotí Výbor pro světové dědictví na svém 44. zasedání příští rok. Na něm bude v případě potvrzení zjištěného či potenciálního ohrožení výjimečné světové hodnoty statku, jímž je historické centrum Prahy, posouzeno jeho možné zapsání na Seznam světového dědictví v ohrožení.

Většina historických vozů v Praze neprošla kontrolou. Mají nebezpečné závady nebo špatnou registraci

Číst článek

Komisaři UNESCO vyjádřili politování nad nečinností státní správy při ochraně historického centra Prahy. „Reaktivní monitorovací mise z roku 2019 vyjadřuje politování, že smluvní stát nereagoval na obavy, doporučení a žádosti o řadě rozsáhlých rozvojových projektů navrhovaných uvnitř nárazníkové zóny, památky a širším okolí, vyjádřené v předchozích zprávách z misí, ani na rozhodnutí Výboru požadující plán na omezení výškových budov s cílem zabránit vizuálnímu narušení historické městské krajiny v Praze,“ uvádí komisaři UNESCO a centrály Mezinárodní rady pro památky a sídla ICOMOS ve zprávě z mise.

Soubor opatření schválený Výborem pro světové dědictví přitom monitorovací mise vypracovala v úzké spolupráci s vnitrostátními orgány už v roce 2010. „Zprávy z misí hovoří vždy diplomatickou řečí. Pokud už takto zmiňuje a konkrétně vytýká chyby, jedná se o závažné porušení podmínek, k jejichž dodržování se Česká republika zavázala spolu se zápisem Prahy na seznam světového dědictví UNESCO,“ řekl ke zprávě Václav Girsa, prezident Českého národního komitétu ICOMOS.

Jiří Svatoš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme