‚Chceme město znovu rozsvítit.‘ Projekt Praha září spojí na měsíc desítky zrušených festivalů a akcí

Když spojíte více uměleckých vystoupení dohromady, vznikne festival. Co se ale stane, když takto spojíte dohromady více festivalů? Na tuto otázku nám může už za měsíc odpovědět nový projekt s názvem Praha září. Ten spojil dohromady organizátory Pražského jara, Metronome festivalu, Letní Letné, Signal festivalu a desítek dalších akcí, které se nemohly v důsledku pandemie koronaviru konat v původním termínu a v plánované podobě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen Metronome festival přišel kvůli pandemii až o 20 milionů korun | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

„Pandemie tu zhasla na jaře a my chceme Prahu pro její obyvatele a návštěvníky z republiky rozsvítit,” popisuje pro Radiožurnál projekt producent festivalu Metronome David Gaydečka. Podle něj bude spojení různorodých akcí zcela jedinečnou událost na evropské kulturní scéně. Přípravy jsou tak o to náročnější.

Muzeum Kampa se po požáru v technické místnosti opět otevírá návštěvníkům

Číst článek

„Ta příprava je náročná. Máme každý samozřejmě jiné představy, ale naštěstí víme, že musíme táhnout za jeden provaz. Byla by škola, kdybychom odešli z letošního roku jenom zpráskaní a o nic se nepokusili,” uvedl Gaydečka.

Program nabídne kromě koncertů, divadelních představení nebo projekcí i řadu dalších uměleckých výstupů. Konkrétní jména pak budou známá nejpozději v září. Mezi první odtajněné interprety patří například skupina Tata Bojs, která měla původně vystoupit na Metronome festivalu.

V Jihlavě začalo Léto s gustem. Horní část Masarykova náměstí se změnila v odpočinkové místo s hřištěm

Číst článek

Rizika pandemie

Ani v případě Praha září ale organizátoři nezapomínají na nevyzpytatelnost pandemické situace a na fakt, že se jim, podobně jako v případě Colours of Ostrava, může celý program zrušit pár hodin před začátkem. Při sestavování plánů se tak museli spolehnout zejména na české umělce a preventivně tomu uzpůsobit i rozmístění jednotlivých scén, které se připravují na ploše větší než 100 000 m². Na koncertech nebo při sledování filmů tak budou návštěvníci moci dodržovat potřebné rozestupy.

Přestože většina zapojených festivalů se kvůli koronaviru dostala potýká s výraznými ekonomickými potížemi, festival Metronome může například přijít až o 20 milionů korun, je hlavním úkolem projektu Praha září dostat kulturu zpět do veřejného života. Proto bude festival trvat celé září - ve všední dny i o víkendech - a většina programů bude dostupná zdarma.

Josef Kaňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme