Na restaurování se podílelo 22 různých profesí. Do bučovického kostela se vrací barokní varhany

Do bučovického kostela Nanebevzetí Panny Marie se vrátily zrestaurované barokní varhany. Nástroj z konce 18. století byl v havarijním stavu. Skoro dva roky ho měli v péči varhanáři ve Slovinsku – tuzemské firmy totiž měly plné ruce práce s jinými zakázkami. Vyrobili nový varhanní stůl, opravili nebo vyměnili jednotlivé píšťaly. Teď postupně kompletují jednotlivé součásti.

Bučovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrat zrestaurovaných barokních varhan do bučovického kostela

Návrat zrestaurovaných barokních varhan do bučovického kostela | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„Varhanní skříň je oddělená od restaurování varhanního stroje. Skříň už máme téměř rok hotovou a teď se do ní vrací vnitřek – to podstatné,“ ukazuje spokojeně farář Tomáš Fránek. Úplně nový je hrací stůl, který vznikl podle dochovaných stolů, které vyrobila firma Brauner z Uničova. „Do té historické vrstvy se vracíme,“ popisuje farář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skoro dva roky byl kostel v Bučovicích bez varhan. Památkově chráněný nástroj z období baroka potřeboval opravu. Teď už je z varhanářské dílny zpátky

Umístit nový varhanní stůl – tedy všechny klaviatury a pedály – na kůr byl kvůli jeho velikosti poměrně náročný úkol.

Bučovické varhany jsou zvláštní tím, že ačkoli byly přestavěny, to základní se zachovalo v původní verzi.

„My jsme použili původní píšťalový fond. Nicméně všechny ty ostatní komponenty se dělají jako kopie. Takže té dokumentační práce bylo dost,“ vypráví hlavní organolog Olomoucké arcidiecéze Jan Gottwald.

Znělost nade vše

„Na restaurování těchto varhan potřebujeme 22 různých profesí a téměř všichni naši pracovníci se alespoň částečně podíleli na projektu,“ vysvětluje hlavní ze slovinských varhanářů Andrej Peperko. Podle něj byla tato práce velmi zajímavá.

Návrat zrestaurovaných barokních varhan do bučovického kostela | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

„Musíte zohlednit styl stavitele varhan. Ale nejdůležitější je znělost, jaký bude hlas varhan, když se na ně bude hrát,“ myslí si Peperko.

Zatím mají v bučovickém kostele půjčené náhradní elektrické varhany, které doprovázejí bohoslužby a další obřady. „Hrají docela hezky, ale klasický nástroj to nenahradí,“ myslí si farář Fránek.

Slovinský tým bude na kompletaci nástroje pracovat ještě asi měsíc. Potom se varhany budou intonovat – dotvářet se jejich konečný zvuk, a ladit. Náklady na restaurování budou skoro 6 milionů korun, většinu pokryl grant z Norských fondů. Přispěl i Jihomoravský kraj a zbytek zaplatila farnost i díky výtěžku z veřejné sbírky.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme