Zachránit hudební festivaly je pro stát dobrý obchod, tvrdí organizátor Rock for People

Letošní léto bude bez hudebních festivalů. Do jejich konání zasáhla pandemie koronaviru. „Letos festivaly probíhají spíš v transformovaných verzích. K originálům ale mají daleko,“ shrnuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Michal Thomes, předseda Festivalové asociace FESTAS a také organizátor Rock for People.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapela Vypsaná fixa zahrála na festivalu Rock for People své hity s orchestrem PKF - Prague Philharmonia. | Foto: Petr Klapper | Zdroj: Petr Klapper
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Michalem Thomesem, předsedou Festivalové asociace FESTAS

Organizátoři hudebních festivalů jsou v současnosti v obtížné pozici. Předpovídat další vývoj je téměř nemožné, navíc se reprodukční číslo koronaviru opět zvyšuje. „Většina pořadatelů je ale optimistických, věříme, že se situace bude nadále rozvolňovat,“ říká pořadatel Rock for People.

Hudební festivaly a podobné akce hrají podle něj významnou roli. Nejen pro fanoušky, ale i pro stát. „Jen oněch 23 festivalů, které jsou v asociaci FESTAS, vygeneruje ročně půl miliardy korun ve formě přímých daní a odvodů. Nejde o zanedbatelné prostředky,“ zdůrazňuje Michal Thomes.

Pomoc kulturním akcím

Vláda nedávno schválila záměr na speciální dotační program pro kulturní a kreativní průmysl. Odsouhlasila, že by do sektoru nedotované kultury měla jít až miliarda korun – pokud bude schválen schodek státního rozpočtu ve výši půl bilionu. 

„Myslíme, že by ta částka ve finále mohla být štědřejší, protože pro festivaly z této miliardy půjde nakonec nějakých 80 milionů. Pokud festivaly pro stát generují půl miliardy ročně, pořád je to pro stát dobrý obchod,“ počítá Thomes.

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme