Seznam kulturních památek se rozrostl o 182 položek. Naopak 46 ochranu ztratilo

Stát loni prohlásil 112 nemovitostí za kulturní památku, památkami se nově stalo také 70 movitých věcí. Naopak 46 kulturních památek ochranu ztratilo. V tomto případě ale Národní památkový ústav (NPÚ) nerozlišuje, zda šlo o stavbu či věc. Údaje vyplývají z výroční zprávy NPÚ zveřejněné na webu. V Česku bylo podle této zprávy ke konci roku 2016 celkem 40 401 nemovitých památek. Počet movitých kulturních památek NPÚ jen odhaduje na přibližně 100 tisíc položek, které obsahují různě rozsáhlé soubory věcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český Krumlov | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, GNU General Public License, verze 1.2, Ondřej Koníček

Nejvyšší památkovou ochranu státu požívalo, a tedy národní kulturní památkou bylo ke konci roku 2016 prohlášeno 304 nemovitostí a věcí.

Výroční zpráva se podrobně věnuje loňské návštěvnosti památek, údaje o níž NPÚ již částečně zveřejnil dříve. Památky ve správě NPÚ navštívilo v uplynulém roce více než 5,619 milionu návštěvníků, o 600 tisíc více než v předchozím roce. Jde tak o nový rekord v novodobé historii České republiky, návštěvnost státních památek roste několik let po sobě.

Smetanova Litomyšl připravila letos novinku. Zahrady, do kterých se nemusí v šatech ani obleku

Číst článek

Nejvyšší návštěvnost z více než stovky hradů, zámků a dalších památkových objektů ve správě NPÚ zaznamenal již tradičně hrad a zámek v Českém Krumlově s 426 691 návštěvníky. Následuje zámek Lednice s návštěvností 410 937 lidmi a první trojici uzavírá jihočeská Hluboká, na kterou se vydalo na 293 673 návštěvníků. Celkem 13 památek mělo návštěvnost přes 100 000 lidí. Na samém konci tabulky jsou státní hrad Litice (3135 návštěvníků), zámek Červené Poříčí (2441) a kostel Krásné Březno (1996).

Ředitelka NPÚ Naďa Goryczková uvedla, že loni zaznamenala vyšší návštěvnost většina spravovaných objektů včetně těch méně známých. Zmíněný hrad Litice patří mezi 36 objektů, pro které NPÚ připravil projekt Neobjevené památky, jejichž devizou je absence dlouhých front u pokladen a osobní přijetí kastelána či průvodce.

NPÚ loni hospodařil s 1,5 miliardy korun. Od státu dostal na provoz 755 milionů korun, 137,5 milionu pak ještě ústav získal na financování svých programů a 40 milionů na výzkum a vývoj. Vlastní výnosy NPÚ loni činily 557 milionů korun. Oproti roku 2015 vlastní výnosy vzrostly skoro o 42 miliony korun, dominantní podíl sehrávají tržby ze vstupného. O 3,5 milionu korun se zvedly výnosy z pronájmu, které jsou spojeny především s filmováním na památkových objektech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme