Sherlock Holmes a případ s rádiem. Poslechněte si, jak vznikala živě vysílaná rozhlasová hra

Čtyři mikrofony, u kterých se střídají herci, kout pro ruchaře a muzikanti strčení v díře. Stanice Dvojka si pro rozhlasové posluchače připravila na nedělní večer opravdovou lahůdku. Léto s Sherlockem uzavřela holmesovskou inscenací, která vznikla jako v počátcích rozhlasu – odvysíláním v přímém přenosu. Záznam živého vysílání si můžete pustit na videu dole v článku.

Praha / Baker Street 221B Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Živý přenos rozhlasové hry se do vysílání Českého rozhlasu vrátil po necelých 70 letech. 

„Byl to experiment. U nás se to navíc opravdu nedělalo od roku 1948. Když se ale rozhlédnete po Evropě, tak v roce 2013 takhle v Polsku vysílali Šváby Jo Nesboho, v Německu udělali Knoflíkovou válku a v roce 2010 Vinnetoua, dokonce s živým medvědem grizzlym ve studiu. Já vím, že tento dům to uměl a, jak se ukazuje, umí stále,“ říká šéfredaktor Českého rozhlasu Dvojka Martin Groman.

Groman v dokumentu Sherlock Holmes a případ s rádiem, který sleduje vznik inscenace, popisuje také skutečnost, že pro rozhlasové pracovníky z Centra výroby bylo živé vysílání novou zkušeností, jelikož tuto praxi nikdo z nich nepamatuje.

Natáčelo se v prostoru Studia 2. „Takzvaná činoherní dvojka, která v rozhlase živá vysílání her pamatuje, vlastně pro ně tenkrát byla i zkonstruovaná,“ vysvětluje režisér Vít Vencl.

Sherlock Holmes ve státních službách


Účinkují: Jan Hájek, Pavel Batěk, Marika Procházková, Lukáš Příkazký, Jana Boučková, Tomáš Pavelka, Ladislav Hampl, Jiří Hána a Hanuš Bor
Napsal: Arthur Conan Doyle
Přeložila: Eva Kondrysová
Dramatizace: Martin Velíšek
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Režie: Vít Vencl
Premiéra 17. 9. 2017 od 20:00 živě.

Kromě herců, ruchařů a smyčcového kvarteta se ve studiu našlo místo i pro několik diváků, kteří se v určitých částech hry stávali její součástí. Například při scéně v restauraci, kde se Holmes sejde s doktorem Watsonem, vytvářeli ruch místnosti plné lidí.

Bruce-Partingtonovy dokumenty

Unikátní rozhlasový zážitek završil projekt Českého rozhlasu Léto s Sherlockem. Bylo proto potřeba zvolit ideální materiál k zinscenování. Kritéria pro výběr povídky byla jasná: měl by to být dosud nerealizovaný příběh a měl by dát dostatek příležitostí ke zvukovému vyprávění. Volba padla na povídku Bruce-Partingtonovy dokumenty.

Její děj se odehrává se v roce 1895 a Holmes v ní řeší zakázku z těch nejvyšších míst. Tu mu zprostředkuje jeho bratr Mycroft Holmes, kterého Doyle v příběhu pátrání po ukradených plánech ponorky přivedl na scénu počtvrté a naposledy.

Vystupuje v ní také detektiv Lestrade. Naopak z kánonu holmesovských postav v původní povídce chybí paní Hudsonová, tu si ale Český rozhlas Dvojka dovolil do rozhlasové hry přidat.

Martin Velíšek, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme